Tohle není trik – fotografie lodě vznášející se nad hladinou je skutečná, může za ni superior mirage

Určitě jste už někdy slyšeli o jevu zvaném fata morgána. To je přesně ta situace, v níž se vyprahlý poutník potulující pouští upne k nádherně vypadajícímu jezeru v dálce, aby na místě klesl vyčerpáním jen do další duny rozpáleného písku.

Ovšem víte, že podobné ukázky lze pozorovat i na jiných místech zeměkoule? Třeba přímo nad hladinou moře, jak vás o tom přesvědčí britský fotograf David Morris. Ale pokud si myslíte, že to tento umělec tak trochu přehnal s photoshopem, mýlíte se.

Video: YouTube kanál Technorites

Zvednutí obzoru jako „hlavní viník“

Ještě jednou se na fotografii (nebo rovnou na celé video) podívejte. Opravdu se vše jeví jako skutečné? A ono také je, za vše totiž vděčíme jevu, známému jako superior mirage, což lze česky popsat jako tzv. zvednutí obzoru. Jde o něco, co můžeme běžně pozorovat v Arktidě, ovšem ve Velké Británii, kde fotografie vznikla, jde o něco zcela výjimečného.

Foto: Pixabay

Na svědomí má tento jev teplotní inverze. Během ní se studený vzduch nachází u hladiny moře, zatímco teplejší vrstva vzduchu leží nad ním. Studený vzduch ovšem ohýbá paprsky jinak než ten teplý. Dokáže paprsky ohnout směrem k vašim očím, pokud se na vše díváte z té správné strany a udělá se vzdálenými předměty doslova divy. Obvykle posune pozorovaný předmět výš, než je tomu ve skutečnosti. A iluze lodí plující metry nad vodní hladinou je na světě.

Nad rozehřátou pouští je k vidění spíše dolní zrcadlení

A co to má společného s fatou morgánou? Ve hře je tu pro změnu interior mirage, který vám ukáže předměty hned dva – jeden skutečný a druhý zrcadlově převrácený pod ním. A opravdový pouštní přelud vznikne ve chvíli, kdy se tyto dva jevy poměrně složitým způsobem zkombinují.

Zdroj: novinky.cz/koktejl

Náhledové foto: YouTube kanál Technorites

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.