1080px-Pekařova_brána

Nejkratší silniční tunel v ČR najdete v Českém ráji

Cestovat lze i prstem po mapě. Ostatně v současnosti nám pomalu ani nic jiného nezbývá. Co takhle se podívat po Českém ráji a najít si v něm místo, které byste pak někdy mohli navštívit?

Krásy Českého ráje stojí za to objevovat

Český ráj láká návštěvě v každé době. V té koronavirové možná o něco více, protože na výlet se o víkendech vydávají i lidé, kteří by normálně jeli spíše do obchodního centra. Vládní opatření bohužel výletům do jiných okresů zatkla tipec, takže kochat se můžeme jen svým nejbližším okolím v katastru obce, kde bydlíme. Jak moc je to dobře, ukáže budoucnost. V každém případě si však příroda v exponovaných místech odpočine od návštěvy velkého množství turistů, z nichž spousta se v ní neumí chovat. Důkazem toho jsou odpadky, jež po nich na loukách, cestách a v lesích zůstaly.

Foto: Pixabay

Tipy na lepší časy

Vraťme se však k Českému ráji. Liberecký kraj připravil pro zájemce optimistické rozptýlení v podobě nové kampaně, která by měla přinést pohodu do současných složitých dnů. Jmenuje se Tip na lepší časy. Každý den se na sociálních sítích pod profilem REGION LIBEREC objeví zajímavé fotografie z kraje a jen dobré zprávy. Lidé je totiž potřebují jako sůl. Postupně se představí Krkonoše, Jizerské hory, Máchův kraj, Lužické hory a nesmí chybět ani Český ráj.

Pekařova brána

V Českém ráji se můžete pokochat nejkratším silničním tunelem. Nachází se asi pět kilometrů od Sobotky v katastru obce Vyskeř v okrese Semily. Tunel má délku pouhé 4 metry, výšku 4,9 metry a funguje od roku 1914. Je postavený do lomeného oblouku a automobily s výškou nad 3,8 metry jím neprojedou. Tunel, tedy vlastně brána, byl vytvořený uměle při stavbě silnice. Tvoří ho pískovcová skála zvaná Mnich. Název Pekařova brána získal tunel po českém historikovi Josefu Pekařovi.

Také plánujete, kam se všude podíváte, až to bude opět možné?

Náhledové foto: Wikimedia Commons / By Prazak – Own work, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1773914

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *