Toužíte po neobvyklém zážitku? Co takhle Ledový hotel

Ledový hotel

Určitě jste viděli film Ledové království a všimli jste si, jak snadno hlavní postava svou mocí postavila svoje království. Ovšem, vystavět Ledový hotel nebylo takto jednoduché. Kromě toho se musel každý rok stavět znovu, neboť byl během jara zničen.

Ve Švédsku byl otevřen Ledový hotel s názvem Icehotel 365, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet kreace, jako je ledové schodiště nebo vznášející se postel. Tato mrazivá nádhera má však neustále jednu nevýhodu – ve skutečnosti je teplota v ubytovně celoročně velmi nízká, a to – 5 stupňů Celsia.

Toto světové ledové ubytování najdete v Jukkasjärvi poblíž Kiruny. Skládá se z 20 apartmánů – 9 přepychových a 11 estetických. Teplotu pod bodem mrazu zde udržuje regulace poháněná solární energií. Klientům je inzerován extrémní zážitek v ledovém baru, uvidíte výstavu řemesel, pokoje s vyhřívanými umývárnami a šatnami nebo odpočinková sauna.

Ledový hotel 2
Foto: Pixabay

Jsou tu studené večery?

Cena za jiskřivou, ledovou nádheru zde není jen o penězích, ale také trochu individuálního nepohodlí. Ale není to tak hrozné. Hotelové pokoje jsou rozděleny na studené a teplé, takže si budete moci jednu noc užít v teplotách pod nulou a zbytek pobytu ocenit v příjemnějších podmínkách. Teplota v ledovém segmentu ubytování se pohybuje od -5 do -7 stupňů Celsia. Personál doporučuje pro jednou zahodit svůdné noční košile nebo noční oblečení s krátkým rukávem a vybavit se kvalitním termoprádlem, vlněnými ponožkami a čepicí.

To je vše, co vám zpříjemní dovolenou. Ale na recepci vám dají ještě teplý spacák, který je určen do extrémních podmínek! Během rána vás personál přijde probudit ze zimního odpočinku horkým brusinkovým nápojem. Zatím tu prý nikdo neumrzl!

Každý rok tedy hotel zmizí?

Každé jaro správa, zaměstnanci a návštěvníci ubytování zažívali lítost, když vyklízeli ledové království. Záruka vskutku krásnější památky na řemeslnou zručnost odborníků a jejich věčné tvůrčí schopnosti za řadu měsíců nebyla k ničemu. Ať je to, jak chce, přišlo se na jedno účinné řešení, které Ledový hotel nadobro uchrání (nebo aspoň dokud to půjde).

Ledový hotel 3
Foto: Pixabay

Museli využít slunce, kterého je v této zóně uprostřed letních měsíců víc než dost. Od poloviny dubna do poloviny srpna slunce prakticky nezapadá. Šest set metrů čtverečních desek poháněných sluncem na střeše budovy dodá 130 000 kWh ročně. To dodává energii nejen pro chlazení ledu, ale navíc i pro další provoz, jako je provoz restaurací, kanceláří a teplých místností. V létě, kdy je v Jukkasjärvi přes den kolem 20 stupňů Celsia nad nulou, ubytování funguje trochu jako termoska.

Vnitřní zdi jsou vyrobeny z kusů ledu, ale část budovy, která tam bude po celý rok, má vnější zdi z betonu zajištěného ledem a sněhem. Tam je navíc i nejlepší možná izolace. Ocelové trubky zapuštěné hluboko do země slouží k udržování stálé vnitřní teploty v hotelu na úrovni kolem mínus pěti stupňů Celsia.

Zdroje info: kudyznudy.cz, desperado.cz

Náhledové foto: Pixabay