Turecké pláže, turecké liry a chytrý průvodce

Lira

Chystáte se na dovolenou a nádherné turecké pobřeží vás přivedlo na jiné myšlenky? V tu chvíli není na škodu zjistit si několik zásadních údajů o turecké liře. Díky aktuálním obchodním kurzům a cenovým informacím o výrobcích, můžete být při nakupování v mnohem lepší směnné pozici.

Místní prodejci jsou esa své branže, jejíž zásadní součástí je zdlouhavé smlouvání. A to má svá nepsaná pravidla, která je třeba respektovat. Stejně jako mnohým může nákup kila broskví za cenu extravagantního ruského kaviáru zkazit zážitek z nové zkušenosti.

Co je to turecká lira

Turecká lira je oficiální měnou Turecké republiky a Severokyperské turecké republiky. Jedna lira se skládá ze 100 kurů (kr). Bankovky jsou vydávány v 100, 50, 20, 10, 5 a 1 turecká lira. Na přední straně bankovek je vyobrazen turecký státník, průkopník a pro začátek prezident Turecké republiky Mustafa Kemal Atatürk. Na rubu mají své místo i další turečtí rodáci. Vzhled menších mincích je doplněn o Mustafu Kemala Atatürka.

Nová hotovost je v Turecku prezentována od roku 2005, kdy bylo z první liry odstraněno šest nul, a tak dodnes několik odesílatelů počítá cenu zboží v milionech. Jeden milion je synonymem pro jednu novou tureckou liru. Turecká hotovost zažila na konci prudký pokles v důsledku finanční nouze. Sběratelé mohli využít své rezervy k nákupu většího množství zboží.

Kde nakoupit tureckou liru?

Ideální způsob, jak zaplatit v Turecku, je kartou nebo si vyměnit peníze v místní směnárně (a to eura nebo dolary). V letoviscích narazíte na směnárny vlastně na každém kroku. První vás trkne hned na letišti, v hotelu a v blízkosti atrakcí. Zkušení cestující doporučují měnit ve směnárně u banky. Konkurenční prostředí zajistí rozumný obchodní kurz. Banky jsou bezpečnější, ale musíte počítat s lepším poplatkem za obchod.

Turecko
Foto: Pixabay

V centrech zaplatíte v eurech nebo amerických dolarech. Obchodníci zpravidla nadměrně zvýší své náklady a v restauracích budete moci zaplatit například dvojnásobnou částku. Budete si také moci vybrat hotovost z bankomatů. A v závislosti na druhu karty, kterou máte, zaplatíte asi 0,5 % z částky, kterou si vyberete. Platba kartou konkrétně v obchodech nebo na recepci je navíc běžná, ale buďte připraveni, že ne každý to příjme.

Přibližné náklady v Turecku

Cenové hladiny v Turecku jsou srovnatelné s tuzenskem. V bazarech a menších obchůdcích je možné se domluvit na ceně zboží. Turečtí prodejci jsou ochotní obchodovat a rádi vám předvedou své schopnosti. Výsledkem může být až o třetinu nižší cena.

Zdroje info: cestovatele.cz, peníze.cz, kurzy.cz

Náhledové foto: Pixabay