Jak poznat nejedlý žampion – zvládne to i absolutní začátečník

Jak poznat nejedlý žampion: Kdo sbírá žampiony, jistě si dává pozor na záměnu s muchomůrkou zelenou. Menší povědomí už ovšem je o jedovatém žampionu. Tento žampion se nazývá pečárka zápašná a na první pohled ji od jedlých druhů nepoznáme. I když otrava jím způsobení nepatří k nejhorším a nezanechává žádné následky, není to nic příjemného.

Po požití tohoto druhu žampionu se dostaví do třech hodin silná nevolnost, zvracení a žaludeční křeče, které mohou být velmi nebezpečné pro lidi se žaludečními vředy (hrozí prasknutí). Přesto nemusíme sbírání žampionů hned zavrhovat, pečárka zápašná totiž se totiž od svých jedlých příbuzných liší dvěma znaky.

Poznávací znaky nejedlého žampionu

Prvním a nejvýraznějším znakem je zežloutnutí po poranění hlavy nebo na řezu. Místo opravdu výrazně zežloutne okamžitě, ale po chvíli se citrónová žluť vytratí a místo je pouze šedivé. U normálního žampionu se po řezu nestane nic, někdy za dlouhou dobu místo lehce zežloutne, ale ní to okamžitě a rozhodně se nejedná o jasnou žluť.

Foto: Pixabay

Druhým znakem je zápach po karbolu nebo petroleji, ten už ale tak výrazný být nemusí, zvláště u mladých plodnic. Také všichni nejsme stejně čichově vybaveni, takže při sběru na toto nelze moc spoléhat. Zápach se však projeví silně a intenzivně při tepelné úpravě, kdy už jej může ignorovat pouze člověk bez čichu. Rovněž se jídlo barví do žluta, což je nepřehlédnutelné.

Pár plodnic dokáže zkazit celý pokrm, přesto se najdou takový jedinci, kteří jídlo přesto snědí, zřejmě ve stylu „je to škoda, přece to nevyhodím“. Klasický žampion oproti tomu voní sladce po anýzu nebo po hořkých mandlích, ale také to nemusí být při sběru výrazné. Při přípravě ale už tato vůně cítit je a jedlý žampion na teple ihned hnědne.

Zdroj:

https://www.google.com/search?q=pln%C4%9Bn%C3%A9+%C5%BEampiony+kluci+v+akci&oq=pln%C4%9Bn%C3%A9+%C5%BEampi&aqs=chrome.9.0i512j69i57j0i512l8.15322j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8, https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby-houby/636138/jak-pripravit-zampiony-nejlepsi-jidla-z-hrnce-panve-i-trouby.html, https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/649255/poznate-jedly-zampion-od-jedovateho-mykolog-prozradil-dva-dulezite-znaky.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.