Udělejte si cestu do lázní, i když jste zdraví. Nejen Poděbrady stojí za to

Teplice

Chcete se léčit a využít ozdravné prameny, bahenní zábaly a srovnatelné léčebné prostředky, abyste se uzdravili? Pak jistě budete uvažovat o delším pobytu v lázních. Kromě toho ale pojedete do lázní i za zábavou – na báječný výlet nebo na relaxaci o prodlouženém víkendu.

Poděbrady

Poděbrady jsou největšími lázněmi ve středních Čechách, kde se od roku 1908 léčí srdeční choroby, cukrovka a nemoci pohybového ústrojí, ale navíc si zde užijete skvělý dámský nebo rodinný výlet. Můžete zde ocenit atmosféru klasických lázní – kolonádu, ochutnávku ozdravných pramenů a oplatky.

Lázeňské město Teplice

Lázně Teplice jsou nejstarším českým lázeňským městem, kam jezdila řada slavných osobností, včetně panovníků a pánů, a dnes se zde praktikuje rozvojová farmacie. Za vidění stojí sbírky zámku a věž kostela svatého Jana Křtitele. Nabízí se nádherný pohled na přilehlý sloup Nejsvětější Trojice. Milovníci květin se mohou vrhnout na jednu z nejoblíbenějších růží s názvem Gruss an Teplitz.

Obec Lipová a její lázně

Až do roku 1960 se jmenovala Dolní Lipová, po sloučení s Horní Lipovou a Ramzovou získala svůj nynější název. Leží mezi Hrubým Jeseníkem a Rychlebskými horami a v roce 1829 zde lidový léčitel Johann Schroth založil lázně, které konkurovaly strategiím Vincenze Priessnitze v rámci sousedních lázní Jeseník.

V dnešní době sem přijíždějí pacienti s lupénkou a metabolickými či respiračními problémy na sportovní či horolezecké výstupy a na území města se nachází Fit stezka pro posílení těla. V Javorníku se nachází zámek Jánský Vrch a v Jeseníku Vodní tvrz. V okolí se nacházejí skutečné přírodní skvosty – jako například jeskyně Rejvíz, Praděd, Na Pomezí a Na Špičáku.

Lázně Slatinice

Lázně Slatinice nedaleko Olomouce léčí svými sirnými prameny řadu nemocí. Okolní pohoří vás okouzlí nádhernou přírodou a město bohatým společenským programem a sportovními akcemi.

Lázně Bohdaneč

Bahdaneč
Foto: Wikimedia Commnons, palickap, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:L%C3%A1zn%C4%9B_Bohdane%C4%8D,_%C5%A1kola.jpg#/media/File:L%C3%A1zn%C4%9B_Bohdane%C4%8D,_%C5%A1kola.jpg

Lázně Bohdaneč se nacházejí hned za Pardubicemi a první pacienti sem přišli už v roce 1897, aby podpořili léčbu pohybového aparátu. Kromě lázeňské léčby se budete moci projít po naučné stezce kolem dvou příjemných jezírek a přímo ve městě budete moci absolvovat procházku po Gočárově okruhu.

Lázně Kynžvart

Kynžvart
Foto: Wikimedia Commnons, Lubor Ferenc, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:L%C3%A1zn%C4%9B_Kyn%C5%BEvart_prameny_Viktor_a_Helena_(3).jpg#/media/File:L%C3%A1zn%C4%9B_Kyn%C5%BEvart_prameny_Viktor_a_Helena_(3).jpg

Lázně Kynžvart jsou balzámem pro osoby s onemocněním dýchacích cest, ledvin, močových cest a kůže. Leží mezi Karlovými Vary a Mariánskými a Františkovými Lázněmi. V polovině 19. století je založila rodina Metternichů a vybudovala zámek Kynžvart, který nabízí bohaté sbírky a krásné interiéry. Ve městě navštivte náměstí s radnicí a kostelem svaté Markéty, přilehlou přírodní rezervaci Kladská, zříceninu hradu Kynžvart a přírodní rezervaci Smraďoch.

Lázně Velichovky

Lázně Velichovky léčí pacienty s pohybovými nebo nervovými problémy. Již více než 115 let se k léčbě využívá zajímavá křídová rašelinná půda, která prohřívá tkáně a má na ně pozitivní účinky. Sentimentální lázeňské město má pěkný vzhled, nádhernou přírodu a četné památky. Za zmínku stojí Kuks, více než 300 let starý Braunův Betlém, vodní zdroj Les Království a safari ve Dvoře Králové.

Zdroje info: turistika.cz, kudyznudy.cz

Náhledové foto: Pixabay