Vietnam,_Ba_Na_Hill,_Golden_Bridge_-_Laslovarga

Unikátní most je dominantou Vietnamu

O zajímavých turistických destinacích na území Vietnamu a důvodech, proč si za cíl zvolit právě tuto zemi, jsme vás dostatečně informovali v dřívějších článcích. Tentokrát ovšem upustíme od přírodních krás a charakteristických znaků tamních obyvatel a vydáme se prozkoumat moderní stavbu Zlatý most, která skutečně není pro slabší povahy. Tyčí se totiž do výšky 1 400 metrů a v prostoru jí drží pouze dvě uměle vytvořené ruce.

Neotřelé provedení mostu si návštěvníci zamilovali

Architekt Vu Viat Anh se autorsky podepsal pod unikátním mostem Cau Vang (v překladu Zlatý most), který se prakticky okamžitě po svém zhotovení dostal na seznam nejvýznamnějších mostů pro pěší turistiku světa, jenž pravidelně vydává britský deník The Guardian.

Dílo zmíněného architekta se tyčí ve výšce 1 400 metrů nad mořem dostalo svůj název podle konstrukce připomínající čisté zlato, byť se jedná pouze o vhodně zvolenou náhražku. Představitelé Vietnamu chtěli po zhotovení nejdelší lanovky světa dosahující 5 800 metrů přijít s něčím obdobně jedinečným a proto most nezakotvili do obyčejných pilířů, jimiž se může pyšnit každá země.

Na samotném vrcholku pohoří Ba Na Hills proto postavili obrovské ruce a most následně vsadili přímo do jejich dlaní. Ačkoli stavba na první pohled působí nebezpečně, Vietnamci se dušují, že žádné potíže opravdu nehrozí.

Zdroj fotografie: Vlastní archiv Radka Štěpána

Astronomické náklady na stavbu se zřejmě vyplatily

Stavba údajně stále kolem dvou miliard dolarů, což je pro nás naprosto nepředstavitelné číslo. Jak se ovšem ukazuje, projekt přinesl kýžené ovace. Turisté totiž 150 metrů dlouhý most hojně navštěvují a dokonce i stoupá zájem o cestovní ruch. Alespoň tak to vyplývá z průzkumů, které od roku 2018 země provedla. Pokud tedy plánujete cestu do Vietnamu, můžete si být jisti, že při návštěvě mostu budete opravdu v dobrých rukou.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: commons.wikimedia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *