Jízda na kole

S rychlým kolem si krkonošské cyklostezky neužijete

Krkonošský národní park láká nejen pěší turisty, ale také cyklisty. Ti si mohou užívat až 450 km skvělých cyklotras. Tedy za předpokladu, že nevlastní elektrokolo nemající omezovač rychlosti. Takováto elektrokola se standardně neprodávají, nicméně omezovač rychlosti je možné vyřadit z provozu. Tím pádem se logicky zvýší maximální rychlost, jíž s jízdním kolem dosáhnete. Toto nařízení má být součástí dokumentu, který bude správa KRNAP schvalovat. To ovšem nejsou jediné novinky…

Jaká elektrokola budou moci do parku?

V opatření, které má nahradit Návštěvní řád KRNAP až do roku 2025 se uvádí novinky, které mimo jiné platný řád od roku 2016 neřešil. Do Krkonošského národního parku mohou jen elektrokola mající maximální výkon 250 wattů a stejně tak maximální rychlost 25 km/h. jestliže modely nesplňují evropskou normu EPAC, na cyklostezky nemohou. Na technologický vývoj je zapotřebí pružně reagovat.

Pohled na SněžkuPohled na Sněžku: Zdroj obrázku Pixabay.com

Nové elegantní pásové značení

Jestliže vyrazíte do Krkonoš na kole, budete si možná chvilku zvykat na nové pásové značení. Tradiční značení nahradí tradiční dřevěné tabulky s piktogramy a číslem konkrétní trasy. Pásové značení je standardem v zahraničí i mnohých jiných parcích v České republice. Celý systém tras by měl být mnohem přehlednější. Zároveň je toto značení nenáročné z pohledu údržby. Dřevěné se muselo cca co 3 roky měnit.

I časové omezení

Samozřejmostí je provoz na kolech pouze za světla. Omezí se tak rušení živočichů. Existují čtyři trasy, kde je možné jezdit pouze od 9 do 17 hodin. Konkrétně se jedná o trasy vedoucí z:

  • Vrbatovy na Labskou boudu,
  • Výrovky na Luční boudu,
  • koncovou část cesty z Janouškovy boudy na Voseckou boudu,
  • z Pomezních bud k Jelence.

Na žádné z tras nesmí ležet sníh.

Jízda na kole: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *