Už ne jenom sólové útoky – světlo světa spatřil unikátní malý bombardovací dron

Malý bombardovací dron za nízkou cenu ovšem s výdrží násobně dražších zařízení – přesně to je snem mnoha vojenských velitelů pohybujících se v poli. A nyní už nejde jen o sen, jeden takový totiž nedávno spatřil světlo světa.

V lokálních válkách a ozbrojených konfliktech posledních let mají drony tohoto typu rozhodně své místo. Skvěle se totiž osvědčily jako nově vznikající vzdušná bojová síla. Bezpilotními letouny jsou totiž mimo jiné i velmi účinným prostředkem, jak posílit obranu s nepříliš vysokými náklady.

Jak drony vlastně máme

Ale než se vrhneme na průzkum novinky, podívejme se na malou charakteristiku těchto zařízení.

Vojenské bezpilotní letouny existují v řadě variant a lze je rozdělit na drony průzkumné, útočné, drony pro elektronický boj apod.

Foto: Pixabay

Velké bezpilotní letouny, jako např. bojové útočné drony z Číny a USA, jsou rozhodně známější, ale mají nevýhody. Především jsou velmi drahé a mají nízkou bojovou účinnost. Známé jsou i některé íránské bezpilotní letouny, které mají však pouze jednu jedinou funkci a nedají se znovu použít. A některé čínské bezpilotní letouny jsou sice levné, mají ale nízkou výdrž baterie a nejsou určeny k dlouhodobému užívání. Je tedy třeba hledat kompromis mezi tímto vším.

Drony LOONG zvládnou vše

Nový dron nabízí při nízké ceně vysokou efektivitu drahých dronů. Jeden dron může nést až šest minometných granátů ráže 60 mm nebo čtyři ráže 82 mm s přesností zásahu v okruhu do tří metrů, maximální doba výdrže letu dosahuje 240 minut a maximální rychlost letu je až 80 km/h. Má vysoké stealth vlastnosti a představuje malý, nízko letící pomalý cíl. Vyznačuje se také vysokou odolností proti rušení, vyniká mimořádnou schopností přežití v boji a velmi dobře odolává současným technologiím proti bezpilotním letounům.

Zdroj: https://www.metro.cz/tiskni.aspx?r=metro-protext&c=A221108_161500_metro-protext_wei, https://www.prnewswire.com/news-releases/na-airshow-china-2022-se-poprve-pedstavi-maly-vojensky-bombardovaci-dron-301671740.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.