Šluknovský zámek a jeho tajemný příběh o bílé paní

Bílá paní

Šluknov je nejsevernějším městem České republiky. Uvnitř prostého zámku můžete kromě historie a cukrárny objevit i podivný přízrak bílé paní. Lokalitu Šluknov najdete na severu České republiky a ze všech stran ji obklopuje Německo. Je to lokalita voňavých strání, zářivých lánů, divokých lesů a různých měst.

Stačí jedna tragédie

Historie návsi sahá až do roku 1566, kdy Arnošt ze Šlejnic získal usedlost. Prvotní zmínky hradu pochází z roku 1573. Žalostný osud Šluknova předznamenal požár, který vypukl v roce 1577. Živelné plameny zničily většinu majetku a dědictví od jeho choti, mu nepomohlo z dluhů. Šlechtic byl nucen panství rozprodat a Šluknov střídal majitele až do roku 1721, kdy jej na sto padesát let získali Harrachové.

Statečné dámy odrazily Švédy

K třicetileté válce se váže legenda o odvážných šluknovských dámách, které zachránily město před vypálením. V té době vládl v celém národě strach. Ozbrojené síly obou stran chodily od města k městu a žádaly o obilí a zásoby pod hrozbou vypálení. Muži byli vybráni do ozbrojených sil, a tak bezmocné ženy a děti, staří a vyhublí, zůstávali ve svých domovech. Odvážné dámy vymyslely lest. Ušily obleky z rudého sukna přirovnatelné k vojenským regáliím, rozloučily se s dětmi a odešly na přilehlou stráň, kde měly vojenský tábor.

Po tři dny a tři večery nechávaly praskat ohně a s divokým hřmotem pobíhaly po okolí, v některých případech se seřadily do vojenského postavení nebo udělaly ránu jako z děla. Zanedlouho byly vyčerpané a usnuly, ale probudilo je cvrlikání. Byly to jejich děti, které vyběhly na svah a oslavovaly je. Švédové nikoho ve městě nenašli a viděli před sebou početné vojsko, rychle se obrátili a šli rabovat jinam.

Zámek plameny přitahoval

Šluknovský interiér
Šluknovský zámek: Foto:Autorka Marie Čcheidzeová https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Šluknov_02-2011_(2).jpg

Šluknovský zámek přežil třicetiletou válku, první i druhou světovou válku. Ale jediné, co ho skolilo byl moderní svět. Až požár roku 1986 prokázal, že je pro budovu smrtelný. V té době byl zámek moderní – požár způsobilo elektrické vytápění. Dnes si můžete prohlédnout několik obnovených místností v prvním patře. Obnoveno bylo i přízemí, kde se nachází informační centrum a cukrárna. V prvním patře na vás stále dýchá atmosféra dřívějších velkých časů a při troše štěstí skutečně narazíte na přízrak – bílou paní.

šluknovský zámekŠluknovský zámek: Foto: autor ShiDD https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schluckenau-Schloss-03.jpg

Příběh bílé paní

Bílá paní byla velmi krásná, a proto ji její manžel zamknul v malé komnatě. Společnost ji dělal pouze kolovrátek. Hrabě začal kolovrátku závidět – rozčilovalo ho, že prastaré dřevo dělá dámě větší radost než on. V záchvatu závisti vyhodil kolo z okna, a když se ho paní pokusila zastavit, skončila na zemi v zahradě také. Muž, hnán lítostí, té noci zmizel. Šel do Budyšína, kde se přidal k bojové skupině a při útoku na Brémy zemřel. Přízrak bílé paní, prý dodnes navštěvuje komnaty šluknovského zámku.

Zdroje info: kudyznudy.cz, icesty.cz

Náhledové ilustrační foto: Pixabay