Už zase rostou. Unikátní mapa vám ukáže, kam se právě teď vyplatí vyrazit na houby

Kde rostou houby, rostou houby, houby mapa, mapa, houby

Už zase rostou. Unikátní mapa vám ukáže, kam se právě teď vyplatí vyrazit na houby. Stále častější využívání technologií v každodenních činnostech se týká i tradičního houbaření. Jedinečné mapy označující pravděpodobnost růstu hub kombinují meteorologické údaje s mykologickými znalostmi a nabízejí moderní nástroj pro nadšence i profesionální sběrače. Kam se na ně mrknout?

Úloha mykorhizních hub v ekosystémech

Mykorhizní houby, mezi něž patří řada nejvyhledávanějších hub, jako jsou hřiby a lišky, hrají v lesních ekosystémech zásadní roli. Vytvářejí symbiotické vztahy s kořeny rostlin, usnadňují výměnu vody a živin a zlepšují zdraví rostlin. A právě jejich růst lze podle aktuálních podnebních podmínek velmi snadno odhadnout.

Foto: Pixabay

Jak funguje mapa pravděpodobnosti růstu hub

Mapa pravděpodobnosti růstu hub není jen statickým znázorněním; jedná se o dynamický nástroj, který se aktualizuje na základě údajů o prostředí v reálném čase. Funguje to takto:

  • Mapa čerpá data z několika zdrojů, včetně nedávných srážek, úrovně půdní vlhkosti (index API30) a teplotních trendů.
  • Terénní mykologové pak přispívají do její tvorby ověřováním přítomnosti druhů a podmínek růstu, což pomáhá kalibrovat přesnost modelu.
  • Mapu na svých stránkách zveřejňuje a pravidelně aktualizuje Český hydrometeorologický ústav.

Mapa je navržena tak, aby byla uživatelsky přívětivá a poskytovala jasné údaje o tom, kde se právě vyskytují příznivé podmínky pro růst hub. Stačí se tedy jen podívat na požadovanou část ČR a podle toho si naplánovat houbařský výlet. Jednodušší už to ani být nemůže.

Ale sbírejte jen tolik, kolik potřebujete, aby se houby mohly dále rozmnožovat a udržovat své populace. Jinak je možné, že se i vyhlášená houbařská místa ocitnou za pár let takříkajíc na suchu.

 

Zdroj: https://faei.cz/houbareni-je-krasny-ale-rizikovy-konicek/, https://hitradioorion.cz/aktualne/uz-rostou-specialni-mapa-poradi-kam-na-houby, https://www.idnes.cz/hobby/houby/houby-rust-2024-cesky-hydromeorologicky-ustav.A240529_081117_houby_bma

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.