Zapomenutá hradní zřícenina Lapikus: Jihomoravská obec Plaveč kromě ní nabízí k vidění i románskou rotundu

Jihomoravská víska Plaveč leží asi deset kilometrů severně od Znojma. Domy jsou v ní rozesety po obou březích řeky Jevišovky. Lidem se tu líbilo už v pravěku, a to před sedmi tisíci lety, jak dokládají archeologické nálezy. První písemné památky pochopitelně pocházejí z pozdější doby. Ten nejstarší zápis je z roku 1216. Mezi místní zajímavosti patří zámek a románská rotunda. Kousek od obce byste pak v lesích narazili na zříceninu hradu.

Plavečská rotunda

Rotundu v obci Plaveč najdete na pozemcích zdejšího zámku. Postavená byla v románském slohu a je zasvěcena Františku Xaverskému. Někdy se o ní hovoří jako o mladší sestře znojemské rotundy svaté Kateřiny. Plavečská je ale větší a vyšší. Když se na rotundu podíváte, tak vás určitě zaujme její zakončení lucernou s pískovcovou hlavicí, která znázorňuje čtyři obličeje. Pak je tu také zvon z roku 1487, jeden z nejstarších na Znojemsku. V 60. letech 19. století byla pod plavečskou rotundou zbudována krypta, v níž je pochováno sedm členů rodu Widmannů, kteří byli posledními majiteli plavečského panství.

Zámek Plaveč

Do zámku Plaveč se jako návštěvník normálně nedostanete, pokud nepůjdete navštívit některého z jeho obyvatel z řad seniorů. Slouží totiž jako domov důchodců. Ale je to zajímavá pamětihodnost s historií sahající hluboko do středověku. Vznikl totiž renesanční přestavbou původní gotické tvrze ze 13. století., kterou provedl rod Hodičských koncem 16. století. Za zmínku určitě stojí, že dalším majitelem zámku byl vojevůdce Jean-Louis Raduit de Souches, jenž v roce 1645 ubránil město Brno proti obrovské přesile švédských vojsk. Jeho potomci potomci v roce 1742 zámek přebudovali v barokní sídlo, které si o rok později koupil rod baronů Widmannů. Po roce 1945 připadl zámek státu a od 50. let minulého století je v jeho prostorách domov seniorů.

Hrad Lapikus. Foto: Isolda11, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lapikus_z%C5%99%C3%ADcenina.JPG

Zřícenina hradu Lapikus

Z obce Plaveč je to na zříceninu hradu Lapikus asi 2,5 kilometru pěší chůze po zeleně značené turistické trase. Půjdete podél říčky Jevišovky až na okraj lesa. Cesta má jen malé převýšení, protože hrad Lapikus se tyčí v nadmořské výšce 284 metry na zalesněném skalnatém ostrohu nad údolím Plenkovického potoka. Vybudován byl asi ve druhé polovině 14. století a už za česko-uherských válek o sto let později byl pobořen a opuštěn. Moc z něho nezůstalo do současných dnů zachováno, pouze torzo vysoké hradební zdi s přilehlým parkánem a menší zbytek zdi obytné budovy. Je tu ale hezký pohled na údolí potoka, takže výlet sem rozhodně stojí za to.

Zdroj: https://www.obecplavec.cz/obec/mistopis-a-historie/, mapy.cz

Plavečská rotunda. Náhledové foto: Ondraness, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Plavec_Rotunda_1.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.