Nový Zéland

Uzavřený Nový Zéland žije normálním životem

Zatímco v Evropě najdete liduprázdné ulice, lidi zavřené doma a pár jedinců venku s rouškou, na Novém Zélandu se žije poněkud jinak. Lidé se tady volně pohybují bez roušek a žijí fakticky normálním životem. Tedy skoro, nemohou počítat s příjmy, které v minulosti plynuly z cestovního ruchu. Země je totiž v tomto ohledu uzavřená. Místním to ale, zdá se, až tolik nevadí. A asi se není čemu divit…

Počítají s dlouhou uzávěrou hranic

Z Nového Zélandu se prostě nikam neodjede a jen tak někdo sem nedorazí. S tímto je třeba počítat a místní se k problematice postavili velmi pozitivně. Jen namátkou si můžeme vzpomenout na spousty našinců, kteří o prázdninách a i později museli nutně vyrazit do Chorvatska nebo někam jinam. Místní centrální banka dokonce odhaduje, že by se situace mohla změnit až na počátku roku 2022! Jinak po případné, návratu ze zahraničí se tady musí trávit 14 dní v karanténě. Pro tu jsou určeny vládní hotely s omezenou kapacitou.

Hobitín

Hobitín: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jednotná shoda v opatřeních

Možná také poměrně zajímavé srovnání. Obyvatelé Nového Zélandu se dokázali přizpůsobit vládním opatřením. Prostě je respektovali. V lockdownu se tady i v obchodech chodilo jednosměrně. Doma se jedlo ze zásob, které si lidé vytvořili na delší dobu. odvolán byl i lídr opozice. Nyní jsou za tuto disciplínu odměněni. Trasování funguje na jedničku a lidé chodí bez roušek. Jen se fotí ony kódy v restauracích pro případ výskytu nákazy.    

Maoři

Maoři: Zdroj obrázku Pixabay.com

Šikovná premiérka

Jacinda Ardern. To je jméno premiérky Nového Zélandu. právě ona se nebála zvolit poměrně drahé řešení, nicméně byla odměněna tím, že se rozjíždí ekonomika této země a lidé jsou spokojení. Ví, že musí investovat a přinášet inovativní řešení. Doslova se odkryla místa, kde to nejvíc bolelo a začalo se pracovat. Ukázalo se, že to jde i bez lži a malých domů. To u nás bohužel zatím neznáme…

Nový Zéland: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

5 komentářů

 1. Hejna Petr Odpovědět

  Umíte si představit, že by Babiš odvolal, nebo zakázal činnost opozičním šéfům ? Umíte si představit, že by např. prezident Zeman pozastavil činnost sněmovny a zřídil krizovou vládu ? Umíte si představit, že by se na 2-3 roky zavřely hranice ( jak chtěl Primula ) a zakázalo se cestování ? A umíte si představit, že by to všichni občané přijali a zodpovědně se podle toho chovali ?
  V zemi, kde se prvořadě řeší problém lyžovačky v Rakousku, je tohle všechno sci-fi.

 2. Jan Odpovědět

  Kdo umí umí, zbytek světa je nezajímá a tak to má být. Češi jsou češi, jsou to závistivci, nemají
  vlastní politické smýšlení, neváží si hodnot, ztrácejí postupně násilnou orientací na Ameriku a Západ svou národní identitu, kulturu. Nechají se ovládat nějakou EU, společně se středověkým pašou Erdoganem jsou členy útočného svazku /ne obranného/ NATO, nechají si předepisovat od USA, kolik % národního důchodu musíme odevzdávat na zbrojení. Kupujeme staré vyšrotované americké vrtulníky, kupujeme ač nevíme na koho budeme střílet děla, mobilní pancéřovou techniku, rakety, chybí prozatím jen válečné lodě. Ke spřáteleným slovanským zemím jsme se obrátili zády a stali jsme se hloupou spotřební společností závislou na diktátu Západu. Dětem ve školách měníme Dějepis, že Československo osvobodil Paton a hrdina Vlasov, stavíme jim pomníky díky duševně postiženým starostům částí Prahy.
  Z osvoboditelů jako je Koněv děláme válečné zločince a plijeme na komunistickou minulost státu, která ač nám vybudovala vše na čem nyní stavíme, asi nestála za nic a naši dědové a otcové byli hloupí. Urážíme prezidenta státu a necháme si diktovat život premiérem, který je více obchodníkem do vlastní kapsy než státním činitelem. Atakdále atakdále. Lidi, kteří přežijete Coronavirus Covid 19 a 20, zapřemýšlejte a využijte šance žít jinak, lidštěji. Ahoj. Honza

 3. Obcan Odpovědět

  Úplně „za vodou“ nejsou ani tam. I u nich to pomalu stoupá…
  K 21.9 – 1831 pozitivních
  K 3.11 – 1968 pozitivních

  Kde se to tam bere ?

  1. Franta Odpovědět

   Nečtete. Všichni v karanténě jsou zavření na stanovených ubytovnách. Dcera tam žije. Už když měli první případy, kde neznali zdroj, všechno zavřeli na 14 dní v místech výskytu, takže Aucland plus další. Když po uvolnění zjistili dalších 13 případů, úplně loknuli na čtrnáct dní celý Zéland. Bez odporu se to neobešlo, ale dodržovali to. Masivně narostla nezaměstnanost. Ale dnes jsou rádi. Mimo ty ubytovny jsou čistí a mají klid. U nás je to nereálné. Nemáme kolem sebe 2000 km moře.

 4. rewo Odpovědět

  Pan Štěpán, přesto, že je zcestovalý, nám zapoměl sdělit že: 1) na Nz vládne takový komunismus s lidskou tváří a oni to nazývají demokracie. Na NZ je cca 2 000 000 domorodců – a Maori – ty dostávají všichni důchod včetně nemluvňat, cca 1 000 000 tzv. a islanders, to by měli být Angličané, ale jsou zde i Němci (až 1/3), Canadians a Seveřané) a potom asi 1 500 000 asiatů a Jihoameričanů. Většina – až 60% přistěhovalců jsou pod dozorem imigračního, kdy máte za zadelí neustále tajného fízla. Teda na NZ je na každém rohu policajt, za každým rohem tajný policajt. Nikdo si tam bez „StB“ ani neprdne!. stát se „účastní veškerých podnikatelských aktivit obyvatelstva a na oplatku všechny dotuje – př. jednou za čtyři roky příspěvek na pick up nebo loď – 80 -90% šrotovné. Na NZ je 80 000 000 ks hovězího dobytka (cca 180 ks na hlavu vč. nemluvňat), zdravých borových lesů je třikrát až pětkrát více než všech lesů v ČR. Hlavním obchodním a technologickým partnerem je Rusko (více jak 70 let! a v současnosti i Čína. SSA jsou pro Novozélanďany pitorestkní dovolenkovou destinací pro chudé (tedy v nejvyšší nouzi). To, co my tady v obchodech kupujeme jako prémiové zboží (zejména potraviny a drogerie nadnárodních firem jako nestlle, rio mare, cola, palmolive aj.), tam leží pod vrstvou prachu jako největší smejd a předražená (levněji než u nás) nekvalita. Mají totiž národní potravinový řetězec, který produkuje to nejkvalitnější zboží podle neuvěřitelně přísných norem, kdy vzorem jim bylo Československo. a to za desetinové ceny nadnárodních řetězců. Eidam 45% – 50kč/kg, spodní roštěnec 1kg/160Kč…..Tam se potom lockdawn realizuje jedna báseň, že jó….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *