Vakcína na Covid-19

V nejchudší zemi se o vakcíně nehádají, nemají ji

„Jsem rád, že pracuji v první linii a vidím tak dobře fungovat kanadský lékařský systém,“ napsal Alecu Mătrăgună v příspěvku na Facebooku,„ale jsem smutný, že jsem byl očkován před svou matkou, která pracuje v lékařském systému v Moldavsku.“Mătrăgună je moldavským sonografem žijícím v Montrealu. Jeho matce je 61 let. Netuší, kdy by mohla být vakcína Covid-19 dostupná pro ni a pro více než 53 300 dalších zdravotnických pracovníků v nejchudší zemi Evropy.

Prostě na ni nemají

Většina západoevropských vlád již očkovala pracovníky v prvních liniích a přechází do druhé fáze očkování. Výrobní problémy a hádání se smlouvy nyní brzdí dodávky. Přesto Moldavsko, nejchudší země Evropy, dosud nebyla schopna cokoli vyjednat, protože si nemůže dovolit koupit vakcínu.

První vakcína snad třeba v březnu

Moldavská vláda neočekává, že první dávku vakcíny dostane do konce února, a i tento časový harmonogram je nejistý a plný byrokratických zpoždění. Ukrajina, Gruzie a Arménie jsou na tom podobně. Takto vypadá „katastrofické morální selhání“ distribuce vakcín dle slov šéfa Světové zdravotnické organizace Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse v Evropě.

Covax pro země s nízkými příjmy

Ekonomicky nejvíce znevýhodněné evropské země se spoléhají na Covax, program pro národy s nízkými příjmy, vedené WHO v reakci na pandemii. Organizace zaručí úder zdarma pro 20% populace země. Pokud jde o zbývající dávky, které potřebují, tyto země hledají pomoc u bohatších sousedů. To je sotva způsob, jak vyřešit globální pandemii. Ve vzájemně propojeném světě není žádná země v bezpečí, dokud nejsou v bezpečí všechny země.

Moldávie

Moldávie: Zdroj obrázku Pixabay.com

Míra úmrtnosti šla nahoru

Zprávy o úmrtích rodinných přátel, bývalých kolegů nebo známých osobností souvisejících s Covid-19 jsou každodenní událostí. Celková míra úmrtnosti v Moldavsku skutečně vzrostla mezi květnem a prosincem 2020 o 21 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019.

Čekání v mrazu a smrt

Systém zdravotní péče je ohromen. Jeden muž kolem 60 let, nemocný virem, musel v mrazu čekat tři hodiny na volném lůžku na nádvoří nemocnice. Na jaře loňského roku videozáznamy pacientů v menších provinčních nemocnicích ukázaly šokující podmínky, jako například žádné vytápění nebo absenci čisté vody. V jedné nemocnici zemřel na záchodě muž a zaměstnanci, kteří neměli ochranné vybavení, měli strach se na několik hodin přiblížit k němu. Nakonec požádali další pacienty s Covid-19, aby vytáhli tělo a přikryli ho přikrývkou.

Pandemie Moldávii ničí

Nepochybně. A jak na tom vlastně Moldávie je? S 2,6 miliony obyvatel má Moldávie necelých 157 000 oficiálních případů Covid-19 a více než 3 300 úmrtí. Skutečné počty infekcí však budou pravděpodobně mnohem vyšší, protože vláda testovala denně pouze 1 000 až 3 000 lidí a v prosinci dosáhla neuvěřitelné míry 58 % pozitivních testů. Lidé s jasnými příznaky čekají na testování po celé týdny. Lékaři v první linii pracující na odděleních Covid jsou jedinými lékaři, kteří jsou testováni.

Vakcína proti Covid-19: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *