V pohoří Trodos najdete neuvěřitelná vinařská centra

Horské hřebeny, borovicová vůně listů a něžně šumící zvuk šumících a krásně modrých potoků v Trodos. Zde se ukrývají před zraky celého světa výjimečné poklady jak z duchovního, tak ze světského světa. Seznamte se s prostředím krásných byzantských klášterů (10 z nich je na seznamu světového dědictví UNESCO) s uměleckými barevnými freskami a chutí nejstaršího dezertního vína.

Nejvyšší hřeben celého horského pásma, je hora Olympos , známa i jako Chionistra (1 952 m nad hladinou moře), jak zní tradiční název tohoto masivu, který se nachází v centrální oblasti. Olympos je domovem zdejší fauny a flóry (je zde 770 druhů pestrobarevných rostlin). V zimním období se na svazích hor lyžuje naplno. Stejnojmenné horské středisko slouží jako perfektní základna pro zimní lyžařské radovánky a na jaře a v létě jsou vhodné pro horolezecké či cyklistické výlety do okolní přírody. Dokonce se tu jezdí na koních z města Trodos.

Na cestách ochutnáte nejstarší víno světa

Návštěvu města Lania si nesmíte nechat ujít na svých cestách po této lokalitě. Nejstarší známé víno na světě zde lisují velmi přátelští a přívětiví okolní obyvatelé z přezrálých bobulí révy. V případě, že nemáte rádi jeho sladkost, pak si osvěžte hrdlo místní pálenkou Zivania. Následující zastávkou může být město Omodos. Je jediné svého druhu v tom, že je kompletně postaveno kolem byzantského kláštera Moni Timiou Stavrou.

Foto: Pixabay

Pokora vesnice, odrážející se v očích místních 325 obyvatelů, a klikaté zmenšené kamenné uličky byly postaveny podle tehdejších možností. A o kousek dál narazíte na klášter Trooditissa. Mluví se zde o příběhu s neobyčejnou oddaností dvou poustevníků, kteří ikonu střežili až do jejich smrti. Nebyl to jen vymyšlený symbol – symbol se zde skutečně našel!

Klášter Kykkos

Kykkos lze nalézt ve stejnojmenném městě. Nachází se v údolí třešní Marathasa, které je známo svými teplými prameny. Nedaleká náboženská komunita je místem, kde se shromažďují nejbohatší kyperské náboženské skupiny – Panagia z Kykkos. Nádherně barevné mozaiky jsou jádrem výzdoby tohoto klidného prostředí. Největším lákadlem náboženské komunity je však Byzantské muzeum, kde uvidíte velké množství relikvií (zlaté a stříbrné obřadní předměty z rozkvětu Byzantské říše). Za nejvzácnější poklad z kompletní sbírky je ikona Nejmilostivější Panny Marie s dítětem z 12. století.

Kykkos
Foto: Pixabay

Legendy říkají, že jej namaloval sv. Lukáš a modlení dokáže přivolat déšť. Jen necelou hodinu chůze od kláštera Kykkos je hrobka arcibiskupa a prezidenta svobodné Kyperské republiky Makaria III. V údolí se nachází nejzachovalejší ze všech kostelů v pohoří Troodos – kostel Agios Ioannis Lambadistis. Na první pohled vypadá jako chata, ale uvnitř jsou nádherné barevné fresky, které vás naprosto ohromí. A jsou tu i jiné skvosty…

Zdroje info: radynacestu.cz, kypr-web.cz

Náhledové foto: Pixabay