V sobotu 28. května 2022 se na hradě Šternberk předvedou dravci a zvířata. Těšit se můžete i na prohlídku této zajímavé pamětihodnosti

Hrad Šternberk je neodmyslitelně spjatý se stejnojmenným městem na Olomoucku. Původně byl obranným středověkým sídlem a jeho dominantou je vysoká válcovitá věž. Hrad v sobě nese architektonické prvky od gotiky až po secesi. Co zajímavého zde na vás čeká k vidění?

Kostel Zvěstování Panny Marie

Město Šternberk leží asi 16 kilometrů na sever od Olomouce. Jeho severní část patří do úpatí Nízkého Jeseníku a jižní část do Hornomoravského úvalu. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Kromě hradu, o kterém si povíme později, je zdejší dominantou také kostel Zvěstování Panny Marie z 18. století se dvěma věžemi vysokými 60 metrů. Byl vybudován na místě románského kostelíka sv. Jiří. Kostel je součástí komplexu bývalého augustiniánského kláštera. Vzácnou památkou je tzv. Šternberská madona, kamenná socha z konce 14. století, která se momentálně nachází v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Kostel je 65 metrů dlouhý, výška chrámové lodi je 30 metrů. Jedná se tedy o impozantní stavbu.

Mechanické hodiny v Expozici času. Fotografie: Wikimedia Commons.org; autor: Milan dnb; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mechanick%C3%A9_hodiny.jpg

Expozice času

Běží čas pomalu, nebo rychle? A jak to bylo s Velkým třeskem? Expozice času na ulici ČSA ve Šternberku zachycuje téma času, kdy vše začalo Velkým třeskem a pokračovalo dlouhých 14 miliard let až k atomovým hodinám. Seznámíte se s nejrůznějšími druhy hodin, nahlédnete do hodinářské dílny. Pro děti je připravena vesmírná hra, můžete si poslechnout zvonkohru z pražské Lorety. Výstava je otevřená od pondělí do neděle v čase 10.00 až 16.00 hodin, rodinné vstupné vás vyjde na 300 korun.

Hrad Šternberk

Na hradě Šternberk připravili  prohlídkové okruhy, které návštěvníky seznamují se šlechtickými reprezentačními prostory i se životem na šlechtickém sídle. K vidění je technické zázemí hradu od kuchyně po půdu. Když se rozhodnete prohlédnout si celý hrad, tak vás vstupné pro dospělého vyjde na 300 korun a pro děti od 6 do 17 let na 120 korun. Senioři si zaplatí za podívání 240 korun.

Na sobotu 28. května 2022 je na dolním nádvoří hradu Šternberk nachystán doprovodný program s ukázkami dravců a zvířat ze stanice ochrany přírody HLUK. Program je přístupný po celý den od 10.00 do 16.00 hodin.

Po prohlídce hradu můžete pokračovat do přilehlého lesoparku, který byl vybudován na počátku 20. století.

Zdroj: https://www.hrad-sternberk.cz/cs/akce/80424-ukazky-dravcu-ze-stanice-hluk; https://www.expozicecasu.cz/

Nádvoří hradu Šternberk. Náhledová fotografie: Wikimedia Commons, autor: Martin 1662000; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sternberk_hrad-_n%C3%A1dvo%C5%99%C3%AD.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.