Ve Cvikově si můžete dát zdejší výborné pivo a vyrazit na výlet po okolních přírodních zajímavostech

Asi dvacet kilometrů od České Lípy leží na úpatí Lužických hor město Cvikov, které bude cílem dnešního výletu po České republice. Nesporně je zajímavým místem, minimálně pro toho, kdo rád zavítá do hezké přírody, a líbí se mu i historické pamětihodnosti.

Cvikovské pamětihodnosti

V Cvikově lidé žili už ve 14. století. Z této doby pochází také farní kostel Alžběty Uherské, který je cvikovskou pamětihodností hodnou prohlídky. Dnes má barokní podobu, ale ta původní byla gotická. Kostel je národní kulturní památkou. Zajímavou stavbou, i když o něco mladší než kostel, je i secesní budova hotelu, jenž nosil název Říšský dvůr a Stalingrad. Je nově rekonstruován a nyní je v něm multifunkční zařízení. Za pohled stojí i empírová budova bývalé radnice z počátku 19. století.

Kostel sv. Alžběty Uherské. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor:  Zákupák/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cvikov_K1.jpg

Cvikovské pivo a bývalé lesní divadlo

Víte, že ve Cvikově stojí i pivovar? Pivo se ve městě vařilo už v 18. století. Současný pivovar vznikl v 60. letech 19. století a vyráběl lahodný mok do roku 1968. Vaření piva pak bylo obnoveno v roce 2014 a ke stálému sortimentu patří piva Klíč, Hvozd, Luž, Sklář, jež nesou název podle dominant ve cvikovském okolí. V bývalém pískovcovém lomu na úpatí Zeleného vrchu v roce 1920 cvikovský ochotnický spolek lesní divadlo. Dnes už neexistuje, ale když se půjdete na jeho místo podívat, uvidíte zřetelně upravený terén a ve skále vytesané místnůstky.

Cvikovské okolí

Až se vynadíváte na cvikovské pamětihodnosti, případně se občerstvíte dobrým spodně kvašeným pivem, můžete vyrazit na výlet do blízkého okolí města. Nenechte si ujít na Křížovém vrchu zvaném Kalvárie je celkem 14 kaplí křížové cesty. Je to ve vzdálenosti jen 1,3 kilometru od Cvikova, takže tam pohodlně dojdete i pěšky. Na vrcholku kopce stojí kaple Božího hrobu a několik soch. Na obcí Drnovec byla vybudována vyhlídka Švýcárna, která nabízí krásné výhledy do zdejšího okolí. Tvoří ji dřevěný altán. Kolem vyhlídky vede Cvikovský vyhlídkový okruh. Další vyhlídka, pojmenována podle básníka F. Schillera, se nachází na svahu Zeleného vrchu na místě bývalého Schillerova hostince. Obě vyhlídky jsou od sebe vzdálené asi kilometr a půl.

Zdroj: Wikipedia.org, Mapy.cz

Pohled na Cvikov. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Miloslav Řejha / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cvikov_2017-07_03.jpg

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.