Velké kroupy už zasáhly Česko – škoda se vyšplhala k 75 milionům korun. Jak se to promítne do cen potravin na podzim?

V poslední době se léta v našich končinách vyznačují extrémně proměnlivým počasím. A rozhodně není vždy příjemné. Dorazily už totiž i nevítané meteorologické jevy, jako jsou například kroupy.

První krupobití zasáhlo Olomoucký a Jihomoravský kraj v odpoledních hodinách. Nejvíce škod napočítala Olešnice na Blanensku, Senice na Hané, Kroměřížsko a Olomoucko. Tím však bohužel tato zpráva ani zdaleka nekončí.

Kroupy škodily po celé ČR

Lokálně se však objevily bouřky i na dalších místech republiky, tak to alespoň potvrdili experti na likvidaci škod. Konkrétně byly zaznamenány na Vysočině, v jižních a středních Čechách. „Poškozená zemědělská plocha (především cukrová řepa, obilniny a olejniny) činí téměř 40.000 hektarů. Celkové škody v zemědělství u našich klientů se odhadují kolem 75 milionů Kč,“ sdělil ředitel Agra pojišťovny.

Foto: Protext

To je opravdu nepříjemná zpráva. Letošní sezóna pěstitelů už je totiž tak poznamenána mnoha nepříjemnými jevy, a pokud se přidá ještě jako bonus i špatné počasí, mohou ceny potravin vyskočit do závratných výšin.

Zemědělci se mohou pojistit

Naštěstí alespoň někde je možné škody zmírnit. Dnes je totiž možné si takové škody pojistit a každá moderní pojišťovna nabízí nejrychlejší vyřízení škod ze strany maximálně vyškolených likvidátorů. „Profesionálně provedená likvidace našimi likvidátory a rychlá výplata pojistného plnění zemědělcům jsou pro nás i letos tou nejvyšší prioritou,“ doplnil Marek Bizoň.

I tak však doufáme, že se už podobné průšvihy nebudou opakovat. Na naše peněženky by to totiž velmi pravděpodobně mělo neblahý vliv.

Zdroj: První silnější krupobití zasáhlo zemědělce na Hané | Protext – PR služby ČTK , https://www.metro.cz/tiskni.aspx?r=metro-protext&c=A220617_111800_metro-protext_wei, https://www.wn24.cz/prvni-silnejsi-krupobiti-zasahlo-zemedelce-na-hane/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.