Velké kroupy už zasáhly Česko – škoda se vyšplhala k 75 milionům korun. Jak se to promítne do cen potravin na podzim?

V poslední době se léta v našich končinách vyznačují extrémně proměnlivým počasím. A rozhodně není vždy příjemné. Dorazily už totiž i nevítané meteorologické jevy, jako jsou například kroupy.

První krupobití zasáhlo Olomoucký a Jihomoravský kraj v odpoledních hodinách. Nejvíce škod napočítala Olešnice na Blanensku, Senice na Hané, Kroměřížsko a Olomoucko. Tím však bohužel tato zpráva ani zdaleka nekončí.

Kroupy škodily po celé ČR

Lokálně se však objevily bouřky i na dalších místech republiky, tak to alespoň potvrdili experti na likvidaci škod. Konkrétně byly zaznamenány na Vysočině, v jižních a středních Čechách. „Poškozená zemědělská plocha (především cukrová řepa, obilniny a olejniny) činí téměř 40.000 hektarů. Celkové škody v zemědělství u našich klientů se odhadují kolem 75 milionů Kč,“ sdělil ředitel Agra pojišťovny.

Foto: Protext

To je opravdu nepříjemná zpráva. Letošní sezóna pěstitelů už je totiž tak poznamenána mnoha nepříjemnými jevy, a pokud se přidá ještě jako bonus i špatné počasí, mohou ceny potravin vyskočit do závratných výšin.

Zemědělci se mohou pojistit

Naštěstí alespoň někde je možné škody zmírnit. Dnes je totiž možné si takové škody pojistitmožné si takové škody pojistit a každá moderní pojišťovna nabízí nejrychlejší vyřízení škod ze strany maximálně vyškolených likvidátorů. „Profesionálně provedená likvidace našimi likvidátory a rychlá výplata pojistného plnění zemědělcům jsou pro nás i letos tou nejvyšší prioritou,“ doplnil Marek Bizoň.

I tak však doufáme, že se už podobné průšvihy nebudou opakovat. Na naše peněženky by to totiž velmi pravděpodobně mělo neblahý vliv.

Zdroj: První silnější krupobití zasáhlo zemědělce na Hané | Protext – PR služby ČTK , https://www.metro.cz/tiskni.aspx?r=metro-protext&c=A220617_111800_metro-protext_wei, https://www.wn24.cz/prvni-silnejsi-krupobiti-zasahlo-zemedelce-na-hane/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.