Zillis

Vesnička Zillis, klenot švýcarských Alp!

Pokud vyrážíte do Švýcarska, proto abyste okusili krásu tamních Alp, určitě vám musíme také doporučit navštívu krásné, leč nenápadné, vesničku Zillis. Nachází se nedaleko známé propasti Viamala. Jedná se o údolí Hinterrhein. Na první pohled vám může přijít, že jde o obyčejnou švýcarskou vesničku. Je zde nenápadný kostelík sv. Martina. Již na druhý pohled však jde vidět. Čím vším je vesnice a kostel unikátní a proč určitě stojí za navštívení.

První zdání klame

Jak bylo řečeno. Na první pohled se zdá, že zde není nic neobvyklého k vidění. Možná právě v tom však spočívá unikátnost a ukrytí zdejších pokladů. Je zde pár zemědělských stavení, okolí je ohrazeno kopci ze všech stran a uprostřed se tyčí kostel. Můžete také vidět 300 let starý hostinec s názvem Alte Post. Zde nabízí svou specialitu. Jde o masově sýrové závitky, které jsou zabalené v mangoldovém listu. Pokud vás zajímá spojení okolního světa s tímto místem, železnice sem nevede. Jediný způsob kromě vlastní dopravy je tedy autobus. Pokud čtete výše uvedené řádky, pak asi přemýšlíte, co by zde mělo být pro turisty tak atraktivní. První pohled klame. Onen kamenný kostel, který je zasvěcen sv. Martinovi, používali kdysi už staří Římané. Jde o obdélníkovou stavbu, má několik menších oken, která jsou umístěna výše na zdech lodi. Kostel je starý 850 let. Největší zajímavostí a unikátem je jeho dřevěný strop. Jde o komplikovanou konstrukci, jež na sobě také mimo jiné nese v živých barvách Kristův příběh.

Unikátní strop vypráví biblický příběh

Pouze tři další kostely na světě se mohou pyšnit stropy tohoto typu. Kostel sv. Martina v Zillisu je čtvrtým z nich. Mimo něj jde tedy o německý Hildesheim, Peterbourg v Anglii a švédský Dadesjo. Zilliský kostel je v tomto pohledu však nejvýznamnější, a proto se mu ne nadarmo říká Sixtinská kaple Alp. Tento strop byl zhotoven asi okolo roku 1100. Jde o nejstarší románskou památku v Evropě, co se tohoto druhu týče. Jedná se o více jak 150 čtvercových panelů, které vypráví biblický příběh o Ježíši Kristovy. Na místě tedy najdete motivy biblických událostí, ale třeba i život sv. Martina. Ten je patron kostela i celé vesnice.

Užitečné informace pro turisty

Pokud vás popis kostela zaujal, určitě se na toto místo vydejte. Pro váš komfort vám přineseme i užitečné informace. Kostel i muzeum a jeho expozice je otevřena každý den. Vždy od deseti hodin ráno do pěti odpoledne. Pokud se rozhodnete navštívit obě tyto místa, pak na kombinovaném vstupném na kostel i muzeum zaplatíte pět franků za dospělého nebo dva franky za děti. Již zmíněnou atrakcí byla popsána specialita Graubünden. Tyto masově sýrové závitky tu umí nejlépe. O tom vás může přesvědčit i zlatá medaile, kterou hostinec získal v soutěži regionálních produktů. Při cestě do tohoto kraje švýcarských Alp také určitě nezapomeňte na propast Via Male. Je vzdálená jen několik kilometrů. Jde o velmi hojně vyhledávanou turistickou oblast. Z parkoviště k propasti se dostanete po více jak tří stovkách kamenných schodů. A můžete tuto soutěsku, která se nachází na staré obchodní stezce, vychutnat plnými doušky.

4 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *