Vesnický skanzen Göcsej v Maďarsku nabízí nevšední podívanou

Pokud chcete zažít něco zajímavého, zamiřte do Maďarska – konkrétně poblíž města Zalaegerszeg, ležícího jen asi 50 kilometrů od slovinských hranic.

Vesnický skanzen Göcsej je jedním z největších v této oblasti. Na své si přijdou milovníci lidové kultury a historičtí nadšenci, ale také rodiny s dětmi, protože mnoho tradičních domů stále ještě chová domácí zvířata.

Procházka minulostí má rozhodně něco do sebe

Tento nádherný vesnický skanzen Göcsej ukazuje každodenní život, který žili naši prarodiče i jejich předkové. Navštívit tu můžete mnoho lidových domů s tradičními kamny, ale nechybí ani úly a lihovar, stejně jako kostel, hospodářské budovy a další. Procházka tady je zkrátka procházkou minulostí, a nezáleží na tom, zda jde o vzor na tradiční keramice nebo o způsob výroby lihovin.

Na co se ještě můžete těšit

Pravidelně se tu pořádají také nejrůznější víkendové programy, které chtějí oživit atmosféru bývalých trhů s hospodářskými zvířaty a tradici chovu zvířat na farmách. Žije tu množství domácích zvířat – kuřata, kachny, osli, kozy a králíci. Tedy něco, co zejména děti už tak běžně nevídají.

Během víkendů v sezóně tu navíc na návštěvníky čeká show, například se sokoly a terapeutickými psy. Těšit se můžete i na naučné tabule nebo třeba na průhledný úl, v němž můžete pozorovat pilnou práci včel.

Tento skanzen plní svůj důležitý úkol shromažďování, uchovávání, zobrazování a předávání dědictví mladším generacím opravdu pečlivě. Nejde jen o nějaké pozlátko. Návštěvou tady si dopřejete nejenom jedno příjemné odpoledne, ale také opravdu poučnou procházku do minulosti.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://visithungary.com/cs/clanky/madarsko-kde-se-dodnes-zachovaly-pestrobarevne-lidove-tradice-, https://geops.cz/clanek/skanzen-szentendre/, https://adoc.pub/zapadni-zadunaji-mnohem-vic-ne-oekavaa7ceb7ef528350c8962852fe2807513f72071.html

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.