Z rozhledny na rozhlednu aneb na hrad Choustník a televizní věž Čermákův vrch

Co je tak zajímavého na kupě kamení, umně seskládaném v hradní zdi, že i v dnešní době lidé milují návštěvy nejrůznějších hradních zřícenin? Je to zejména genius loci daného místa a starobylost, jež z toho kamení dýchá. Stačí mít trochu představivosti, aby si člověk v mysli vytvořil obraz toho, jak se v minulosti žilo. Platí to i pro hrad Choustník na Táborsku. Co pro své návštěvníky připravil?

Hrad Choustník

V nadmořské výšce 660 metrů stojí uprostřed přírodní rezervace zřícenina hradu Choustník, jehož historie se začala psát ve 13. století. Hradní jádro je tvořeno dvěma oddělenými částmi, v každé z nich žil jiný majitel. Jedná se o tzv. ganerbenburg, který na českých hradech není moc k vidění. Zřícenina je veřejnosti přístupná podle otevírací doby od dubna do října. Hradní věž pak slouží jako rozhledna do širokého okolí. Na hradě si lze koupit občerstvení i upomínkové předměty, případně si ho pronajmout na soukromou akci – třeba můžete v prostředí tajemných ruin přenocovat, nebo uzavřít sňatek. Pod hradem je parkoviště pro automobily.

 

Výhled z hradu Choustník. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Bilboq/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Choustnik_2.JPG

Přírodní rezervace Choustník

Protože v zimním čase není hradní zřícenina přístupná a dostanete se tak maximálně do její těsné blízkosti, tak se můžete podívat po přírodní rezervaci Choustník. K vidění jsou zde skalní útvary, tzv. bradla, jež jsou tvořená žulou a ortorulou. Skalní město nabízí i horolezecké cesty, těch je celkem sedmdesát, a to na sedmi skalách na vrcholu vrchu Choustník – Bivak, Bašta, Třináctka, Vyhlídka, Rozcvička, Opičí, Rácocha, Lužická a Žlutá. Přírodní rezervace je dostupná z obce Choustník, a to pěšky, na kole i autem.

Rozhledna Čermákův vrch

Ve vzdálenosti asi pěti kilometrů od hradu Choustník stojí rozhledna Čermákův vrch ve výšce 532 metrů nad mořem. Jedná o železnou stavbu, jež slouží především jako telekomunikační věž. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 17 metrů, kam vás zavede 90 schodů. Z plošiny je pak krásný výhled na Novohradské hory, Šumavu a dohlédnete i na město Tábor.

Zdroj: Wikipedie.org, Mapy.cz

Hrad Choustník. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Jik jik/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Choustnik_2.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.