Videovýlet k Rudickému propadání

Rudické propadání

Moravský kras nabízí spousty krásných míst, která určitě stojí i nyní, kdy už nastal podzim, za návštěvu. jedním z nich je bezesporu Rudické propadání. Jedná se o lokalitu, která se nachází kousek od obce Rudice. Vyrazit můžete klidně i z nedaleké Jedovnice. My jsme sem jeli na koloběžkách a rozhodně byla cesta zajímavá. Hlavní silnici jsme museli přejet fakticky jen jednou. Jinak vedla cesta po lesních cestách. Posledních pár metrů k rozcestníku nad Rudickým propadáním jsme už ale šli pěšky.

Rudické propadání rozcestník

Rudické propadání – rozcestník: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Nejhlubší podzemní propast v ČR

Rudická propast udiví už svou hloubkou. Ta činí 153 metrů. Ostatně samotný jeskynní systém Rudické propadání – Býčí skála dosahuje délky 12 km a jedná se o druhý nejdelší u nás. Samotný podzemní tok Jedovnického potoka padá do hloubky 86 metrů a tvoří soustavu vodopádů. Nejvyšší vodopád v ČR má délku 35 metrů. Nad samotným podzemním tokem se nachází systém chodeb a komínů vyznačující se bohatou sintrovou výzdobou.

 

Koloběžky

Koloběžky: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Nepřístupné jeskynní prostory

Pokud byste se chtěli podívat do vnitřních prostor Rudického propadání, máte smůlu. Navštívit je lze pouze ve výjimečných případech jako součást speleologických kurzů. Doprovod tvoří zkušení speleologové. Jinak výzkum podzemních prostor neustále pokračuje.

 

Cesta k Rudickému propadání

Cesta Rudickému propadání od rozcestníku: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Co všechno uvidí turisté?

My jsme koloběžky zaparkovali přímo u samotného rozcestníku nad Rudickým propadáním. Dolů už se šlo pěšky. Ostatně cesta pro nějakou jízdu není uzpůsobená. Dojít dolů vyžaduje trochu obratnosti, jelikož pod nohama budete mít kořeny a cesty je vcelku strmá. Nakonec dorazíte až k Jedovnickému potoku a k místu, kde se propadá do země. Typický bude nejen zvuk padající vody, ale také chlad jdoucí z tohoto tajemného místa. Přesto vás bude pohled bavit. Ostatně pokochat se můžete i na našem videu.

Rudické propadání: Zdroj videa YouTube kanál Radka Štěpána

Rudické propadání: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.