Australský telesvět jako ochrana před covidem

Austrálie

Austrálie si stojí v boji s koronavirem vcelku slušně a aktuálně se živě diskutuje o tom, jestli se bude konat tradiční tenisové Australian Open. Do ledna ještě relativně času dost. Australané jsou v poměrně zajímavé situaci. V podstatě skoro všechny tradiční prezenční činnosti se řeší distančně. Teledoktor, teleškolka a další tele věci jsou jasným důkazem. Jak to vlastně v Austrálii chodí?

Doktor po telefonu

Praktičtí a dětští lékaři ordinují v Austrálii po Zoomu nebo klasicky po telefonu. Příklad je vcelku jednoduchý. Dítěti se udělá vyrážka, případně má symptomy nějaké nemoci. Zatelefonuje se pediatrovi a dítě se postaví pořádně před kameru. Pediatr vyšetří, stanoví diagnózu, předepíše léky a hurá na léčbu.   

Teleškolka v praxi

Výuka v mateřských školách probíhá také hodně zajímavě. Ráno si rodiče vyzvednou učební materiály, které nachystá učitelka před svým domem do tašek. Jedná se mimo jiné o básničky, písničky, říkadla, šablony, vystřižené věci a další pomůcky, se kterými pak dítě pracuje. Paní učitelka se ve stanovenou dobu připojí přes Zoom a následně řídí výuku. Udržet dítě u obrazovky je ale pouze na rodiči. Jak dlouho asi dokáže vydržet takové tříleté dítě s pozorností?  

Telepodpora mentálního zdraví

Miliony dolarů šly také na podporu duševního zdraví občanů Austrálie. Telepsycholog se o vás postará. Vyškolení terapeuti a poradci dokážou poskytovat podporu lidem, již se ocitli v době covidové v situaci, kterou nechtěli. Mají problém se ztrátou financí, zaměstnáním, manželstvím a podobně. V případě dětí nechávají psychologové před dveřmi konkrétních domů také materiály. Pak se s nimi po spojení se telefonem pracuje. Australský telesvět je zkrátka hodně zajímavý. Jestli je i efektivní, těžko říct. Z hlediska míry nákazy občanů této země určitě.

Australská vlajka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.