Viktorie bolivijská: Byl objeven nový leknín – a je ještě větší než legendární viktorie královská. Prohlédnout si ho můžete v Královské botanické zahradě v Londýně

Viktorie bolivijská: Možná si myslíte, že všechno velké už bylo na Zemi objeveno. Vždyť kam by se velké organismy schovaly na planetě, kde se lidstvo neustále roztahuje?

Ovšem ne vždy je nutné mířit za novými objevy do světa. Skvělým příkladem je i Královská botanická zahrada v Londýně alias Kew. Jeden velký objev totiž byl uskutečněn přímo v jejích útrobách.

Viktorie bolivijská (Victoria boliviana) je největší na světě

Když s řekne obří leknín, pravděpodobně se každému hned vybaví viktorie královská (Victoria amazonica, syn. Victoria Regia). Ještě donedávna šlo o největší leknín na světě, na svých listech dokáže unést lidi a přesně k témuž účelu byl domorodci také používán.

Pěstováním těchto leknínu je již dlouho proslulá právě Královská botanická zahrada v Londýně alias Kew. V jejím velkém pavilónu rostou dva druhy těchto leknínů:

  • viktorie královská (Victoria amazonica, syn. Victoria Regia)
  • a Victoria genus (Victoria amazonica, syn Victoria Cruziana).

Tedy alespoň to si botanikové donedávna mysleli.

Foto: Pixabay

Nový objev na půdě zahrady

Ovšem botanik Alex Monro se lekníny v zahradě dlouho zabýval. Není ovšem jen mužem od stolu, pozorovat je jezdil a jezdí i do volné přírody. A právě on díky možnosti porovnání mnoha materiálů zjistil, že jeden z exemplářů domnělé viktorie královské (Victoria amazonica, syn. Victoria Regia) je nový druhem. A ještě větším – unese totiž na svých listech až 79 kilogramů. Pojmenoval ho viktorie bolivijská (Victoria boliviana) a v současnosti patří k největším lákadlům Královské botanické zahrady v Londýně.

Zdroj: https://www.kew.org/read-and-watch/new-giant-waterlily-victoria-boliviana-discovered-at-kew, https://twitter.com/kewgardens/status/1543837244443729920, https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/v-londyne-roste-novy-druh-nejvetsiho-lekninu-sveta-objevili-ho-po-177-letech-40402564

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.