Vstupné za památky letos opět podražilo. Víme, kde připlatíte víc a čím chtějí hrady a zámky zdražení kompenzovat

karlštejn

Vstupné za památky letos opět podražilo. Víme, kde připlatíte víc a čím chtějí hrady a zámky zdražení kompenzovat. Začalo jaro a s ním začala sezóna hradů, zámků a jiných památek. Jejich návštěvnost je poměrně stabilní a i když se platí vstupné, jsou hojně navštěvovány nejen zahraničními turisty, ale také našinci.

Bohužel se tento rok neobejdou památkáři bez zvýšení ceny vstupenek. Někde se zvýší cena hodně, někde míň a někde vůbec. Důvodem zdražení jsou nejen ztráty z dob pandemie, ale také velmi výrazný letošní pokles státních příspěvků a dotací v řádech milionů korun. Nejen zvýšení vstupného, ale také propouštění zaměstnanců je následek ztrát a zvýšené míry šetření.

Malý zájem? Zdražení je třeba

Zájem návštěvníků se postupně zvyšuje, ale počtu návštěvníků jako v roce 2019, tedy roku před epidemií covidu, zdaleka nedosáhl. Loni navštívilo objekty ve správě Státního památkového ústavu 4,2 milionu lidí. Největším lákadlem jsou celoročně přístupné objekty.

Ceny vstupenek na památky, Habsburkové, Hrady a zámky, Památkový ústav, Zvýšení ceny vstupenek, zdražení

Foto: Pixabay

Ceny se tedy zvednou přibližně takto

  1. Karlštejn, Hluboká a Český Krumlov – základní okruh pro dospělé – o 60 korun

  2. U 15 objektů se zvedne cena o 40 korun na základním okruhu

  3. U poloviny památek pod správou Národního památkového ústavu o 20 korun

  4. U čtvrtiny památek se cena nezmění

Nadále zůstávají v platnosti slevy pro seniory či studenty.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/narodni-pamatkovy-ustav-turisticka-sezona-pamatky-zdrazeni.A240308_782560_domaci_hovo, https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-statni-pamatky-letos-zdrazi-vstupne-v-prumeru-o-sest-procent-40463384, https://www.drbna.cz/domaci/11209-npu-se-zacatkem-hlavni-sezony-na-vetsine-pamatek-zdrazi-vstupne.html?szn-session=prazska.drbna.cz&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu, https://www.npu.cz/cs/pro-media/103916-28-brezna-zacina-nova-navstevnicka-sezona-na-hradech-zamcich-a-dalsich-pamatkach-ve-sprave-narodniho-pamatkoveho-ustavu, https://blanensky.denik.cz/z-regionu/turiste-pamatky-hrady-zamky-jizni-morava-vstupne-zdrazeni-cena-sezona.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.