chern3

Výlet do Černobylu – s čím počítat a kolik zaplatíte

Chcete strávit svůj volný čas netradičně? Pak se vydejte na výlet do Černobylu. Když tu v roce 1986 v Černobylu explodoval reaktor číslo 4, navždy to změnilo svět a životy stovek tisíc lidí. Přesto se sem dnes život pomalu vrací a vy toho všeho můžete být svědky.

Pokud se chcete dostat do Černobylu, pak se musíte nejdřív vydat do Kyjeva a tam si najít některou z agentur, která výlety sem pořádá. Vyráží se vždy ráno – s tím počítejte.

Dokumenty musí souhlasit

Po dosažení první kontrolní brány se připravte na to, že vám přítomní policisté zkontrolují pas a obsah batohu. Údaje v dokladech musí odpovídat těm, které jste nahlásili cestovní agentuře, jinak vás dál nepustí. V samotné Zóně je pak třeba dodržovat několik důležitých pravidel.

  • Není tu dovoleno dovoleno kouřit (mimo vymezené oblasti).
  • Nesmíte jíst ani pít cokoli, co jste si nepřinesli s sebou.
  • V zóně 10 kilometrů od reaktoru je rovněž zakázáno sedět (na čemkoli) a dotýkat se jakýchkoliv předmětů.

Kam se vydat v Černobylu

Duga-1 byl dříve nazýván také Moskevským okem. Jedná se o instalaci sovětského nehorizontálního radaru, pracujícího v s krátkými vlnami. Byl nasměrován směrem k USA a měl sloužit k detekci balistických raket.

Samozřejmě se musíte – alespoň z dálky – podívat i na legendární reaktor č. 4., nad nímž se dnes tyčí speciální sarkofág, který má zabránit úniku nebezpečné radioaktivity. Mnohem blíže si můžete prohlédnout Pripjať – sídliště, v němž byly ubytovány rodiny pracovníků Černobylu, stejně jako nezbytné záchranné složky, lékaři apod.

Po výbuchu bylo odtud evakuováno více než 50 000 obyvatel, kteří si s sebou mohli vzít jen to nejnutnější. Vstup do budov je zapovězen kvůli obavám o bezpečnost a i když vám zde agentury dají nejspíše „rozchod“, nepokoušejte to. Ve městě se pohybují policisté, kteří vše kontrolují. Ovšem i pouhé nahlédnutí do oken může být velmi zajímavé.

Kolik za výlet do Černobylu zaplatíte?

Vstoupit sem můžete jen s licencovanou cestovní kanceláří. Cesta stojí 88 $, ale můžete si přikoupit i další zajímavé služby. Třeba chutnou večeři za 5 $. Doporučujeme rezervovat si výlet předem, poslední dobou bývá totiž vyprodáno na několik dní dopředu (za což může aktuálně populární seriál Černobyl). Cena zájezdu zahrnuje dopravu z Kyjeva autobusem, služby průvodce, pojištění a mapu, kterou si můžete ponechat jako zajímavý suvenýr. Pro fajnšmekry je pak dokonce připraven i dvoudenní výlet s ubytováním.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

3 komentáře

  1. Ondra Odpovědět

    Článek tzv pro turisty .. pokud chcete ale navštívit zónu s pořádaným průzkumem , ne ve skupině x turistů z celého světa, prozkoumat budovy a na budovy a na místa kde se běžně nechodí i do lektrarny i do velina 4 napište mě Ondra Jurkovsky ( na fb)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *