Krakov

Výlet do Krakova za Mariánským kostelem

Krakov, jakožto jedno z největších měst Polska, má rozhodně svým návštěvníků co nabídnout. V dnešním článku představíme konkrétně jednu historickou památku a to impozantní Mariánský kostel, který se nachází v srdci Krakova na centrálním náměstí. A nemusíte se bát, tuto cihlovou gotickou stavbu rozhodně nepřehlédnete.

Počátky kostela

Na úvod se hodí zmínit pár dat a historických událostí, které s Mariánským kostelem souvisí. Výstavba kostela začala v roce 1355 a důvodem bylo to, že krakovští občané chtěli nějakou alternativu ke Královské katedrále na pahorku Wawel, stojící nedaleko. Stavba však byla náročná a třeba kaple nebo klenby byly dokončeny až v 15. století, a nižší věž dokonce až na počátku 16. století.  Nakonec se Mariánský kostel dočkal svého dokončení a pro místní má dodnes mimořádný význam, pyšní se totiž spousty uměleckých děl.

Krakov

Dvě věže a každá jiná

Když přijdete na náměstí k Mariánskému kostelu, určitě si na první pohled všimnete, že dvě věže kostela nejsou stejně vysoké, což v evropské architektuře standardní není, ale i díky tomu je tento Mariánský kostel jedinečný. Vyšší věž se nazývá Hejnalica a to podle trubačské melodie hejnal, která každý den z této věže zní. Melodie však není trubačem nikdy dokončena a je to z toho důvodu, že ve středověku byl při troubení usmrcen trubač šípem. Do kostela se nevchází přímo, ale přes pětibokou barokní kruchtu, která vznikla až v 18. století, tedy daleko později, než samotný kostel.

Krakov

Na co se můžete těšit uvnitř?

V interiéru kostela je nejvýznamnější gotický oltář zobrazující Pannu Marii, které je kostel zasvěcen. Oltář dlouhý 12 metrů vznikl v 15. století a podíleli se na něm němečtí tvůrci, jelikož se v té době krakovští biskupové kázali německy. Za zmínku stojí i pískovcový krucifix, jedná o opravdu mistrné sochařské dílo. Velmi zajímavé je také Cimborium, nádoba na uchovávní hostií. Ta krakovská je obrovská a ve tvaru kostela. Pokud budete chtít Mariánský kostel navštívit, máte možnost každý den od 9 do 18 hodin a v neděli od 14 hodin

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *