Třeboň

Třeboň: Památky i turistika

Jihočeské město Třeboň je proslulé především lázněmi, ale oblíbený je také cyklisty, pěší turisty a milovníky ryb. A co konkrétně tady můžete vidět a poznat?

Srdce města

Srdcem města je Masarykovo náměstí, kde i dnes můžete obdivovat renesanční a barokní štíty domů. Určitě si prohlédněte dům Štěpánka Netolického, kde najdete expozici věnovanou rybníkářství a samozřejmě Štěpánu Netolickém, jehož dílem je i Zlatá stoka.  Rovněž nezapomeňte ani na dům U Bílého koníčka, starou radnici s věží, renesanční kašnu nebo barokní mariánský sloup. Na náměstí navazují budovy zdejšího zámku i s parkem.  V zámku si můžete vybrat s několika návštěvnických okruhů nebo se zúčastnit některé ze společenských a kulturních akcí. Ty se pořádají během celého roku, stačí se jen mrknout na program a vyrazit do Třeboně v termínu akcí. Podívat se na město a jeho tradice, tak trochu z jiného pohledu, můžete v Muzeu čokolády a marcipánu. Kromě prohlídky si tady něco sladkého můžete i sami vyrobit.

Třeboň

Netradiční památky

Nedaleko Masarykova náměstí se nachází kostel Panny Marie Královny a sv. Jiří. Také klášter, který byl upraven do gotického slohu.  V novogotickém stylu asi dvacet minut od centra je Schwarzenberská hrobka ve tvaru osmiúhelníku, která vypadá jako zámeček. Prostor se využívá nejen k rozjímání, ale i ke koncertům vážné hudby.  Z úplně jiné doby i slohu je zdejší pivovar Bohemia Regent. Pivovar uvidíte v podobě, kterou mu dalo 19. století, ale tradice vaření piva je v Třeboni daleko starší. První písemná zmínka pochází už ze 14. století.

Třeboň

Třeboň region rybníků

To, že je Třeboňsko protkané rybníky asi všichni víme, takže procházka kolem rybníků je při návštěvě tohoto kraje zkrátka podmínkou. Nejprve se vydejte k rybníku Svět třeba naučnou stezkou zvanou Cesta kolem světa. Stezka je dlouhá 12 kilometrů a začíná i končí na hlavním třeboňském náměstí. Rybník Svět nemusíte jen obcházet pěšky, můžete ho i obeplout vyhlídkovou plavbou. Další příjemnou stezkou a procházkou je třeba Stezka zdraví, která začíná u parkoviště za Hradeckou bránou.  Na kole pak můžete zkusit trasu kolem rybníka Rožmberk. Tato trasa začíná v Třeboni a končí ve Staré Hlíně.

 

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *