Výlet lodí na Nissyros na vlastní kůži: Malebné Mandraki i cesta do nitra vulkánu

Výlet lodí

Souostroví Dodekanes nabízí spousty krásných míst, která stojí za zhlédnutí. Mnozí turisté se podobně jako my ubytují na Kosu a podnikají výlety na lodích. Moc hezká je bezesporu plavba na sopečný ostrov Nissyros. My jsme vyrazili výletní lodí z města Kardamena a výlet rozhodně stál za to. Konkrétně jsme si zakoupili výlet, jehož součástí bylo i grilování. S cenou jsme se vešli do 220 eur za tři dospělé soby a jedno dítě.

Lom na těžbu kamene a grilování v opuštěné zátoce

Výletní loď si to docela svištěla a nás čekaly pohledy na přístav v Kardameně, který je moc hezký. Na hlavami nám sem tam přeletělo přistávající letadlo. Kos je vcelku malý a letadla jdou z mnohých lokalit prostě vidět. Moře bylo poměrně klidné a po nějaké půlhodině plavby jsme se dostali do blízkosti lomu, kde se těžil kámen. Vcelku pozoruhodné místo jsme minuli. A dostali se do malé zátky, kde už byla připravená grilovačka. Konkrétně tedy klasické maso na špejli a trocha zeleniny s pečivem. Pánové, kteří připluli s občerstvením na malé loďce, každému naservírovali oběd. Na slunci samotná konzumace nebyla nejpříjemnější, ale šlo to. Zátoka byla krásná a mohli jsme tady šnorchlovat. Odměnou nám byly pohledy na krásné rybky a podmořský život.

Grilování v opuštěné zátoceGrilování v opuštěné zátoce: Foto Radek Štěpán 

Do nitra vulkánu

Sopečný ostrov Nissyros nás uvítal hezkou bílou tavernou s tradiční modrou střechou. Ihned nás ale nabral autobus a jeli jsme přímo do nitra vulkánu, což je zdejší takřka největší lákadlo. Spousta horských serpentin a nádherné výhledy ale stály za to. Přímo u vulkánu jsme zaplatili vstupné a vyrazili do kaldery. Vstupné stojí 3 eura za dospělého. K vidění je přímo nitro vulkánu s tím, že dolů můžete dojít. Pach síry byl ale citelný již nahoře a ve velkém horku se nám dolů příliš nechtělo. Poseděli jsme v malém občerstvení u vchodu do rezervace.

Pohled do nitra vulkánuPohled do nitra vulkánu: Foto Radek Štěpán

Občerstvení u vulkánuObčerstvení u vulkánu: Foto Radek Štěpán

Kouzelné Mandraki plné lidí a troubících skútrů

Městečko Mandraki vás uchvátí příjemnou atmosférou a hezkými tradičními domky. Ochutnali jsme vyhlášenou místní zmrzlinu, která stála za to. V podstatě jdete jednou pobřežní uličkou a míjíte stánky se suvenýry a taverny. Mezi spoustou turistů se proplétají místní na skútrech a také občas auta. Přesto na vás dýchne krásná pobřežní atmosféra a při posezení v taverně u břehu moře se budete bavit a odpočívat. Podívat se můžete ještě do známého kláštera Panagias Spilianis.

Zdroje info: Autor, novinky.cz

Pohled z říci lodi: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.