Vypravte se do města Česká Lípa na vodní hrad Lipý, do Pekla a Šatlavy

Vypravme se do města Česká Lípa, jehož poetický název připomíná náš národní strom. Leží v Libereckém kraji a jen 80 kilometrů od Prahy. S jeho historií jsou spojena taková jména jako Jindřich z Lipé, Jan Roháč z Dubé nebo Albrecht z Valdštejna. Copak tu na vás čeká a proč byste měli toto město navštívit?

Okolí České Lípy

Řada lidí cestuje po cizích krajích, aniž by dobře poznala svou vlast. Je to jejich volba. Ale ochuzují se o spoustu zajímavého. Česká Lípa je například rájem cyklistů, kteří sem rádi zajíždějí na zdejší cyklostezky, jež město protínají. Po nich se mohou dostat až do Nového Boru a Cvikova, další vede do Horní Libchavy. Cílem turistů bývá národní přírodní památka Peklo v údolí Robečského potoka mezi obcí Zahrádky u České Lípy a městem Česká Lípa, která je dostupná po červeně značené turistické trase a naučné stezce Peklo, jež je dlouhá 4 kilometry. Milovníci přírodních krás si zde přijdou na své a mohou se kochat, co hrdlo ráčí.

Náměstí v České Lípě. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: VítVít / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C4%8Cesk%C3%A1_L%C3%ADpa_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_4.JPG

Vodní hrad Lipý

Prakticky v centru České Lípy stojí už od 13. století vodní hrad Lipý. Nabízí dochované gotické sklepy, dvě brány, část hradeb a trosky paláce. Otevřený bývá od dubna do října, pro návštěvníky jsou připraveny komentované prohlídky. Jejich součástí je i prohlídka Centra textilního tisku, které se nachází nedaleko hradu. Pro děti je zde připraveno jednoduché potiskování pomocí razítek, dospělí se mohou podívat na interaktivní expozice s historií potisku textilu.

Archeologické muzeum Šatlava

Asi ve vzdálenosti dvou kilometrů od vodního hradu se nalézá Archeologické muzeum Šatlava. Jak jeho název napovídá, jedná se o bývalé městské vězení. Nyní jsou zde expozice o využívání jeskyní a skalních převisů člověkem, vězeňský kout pak seznamuje s dějinami vězeňství a výkonu práva v České Lípě. Pomocí dotykové obrazovky se lze vypravit do vybraných jeskyní Čech, Moravy a Slezska. Muzeum je přístupné od dubna do října.

Zdroj: Wikipedia.org. Kudyznudy.cz

Vodní hrad Lipý. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Marie Čcheidzeová / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vodn%C3%AD_hrad_Lip%C3%BD_(6).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.