Výraz tibetské lišky kraluje memům – připisované vlastnosti však rozhodně nemá. Ve skutečnosti jí jde doslova o přežití

Liška horská, liška tibetská, liška, zvíře, zajímavost

Výraz tibetské lišky kraluje memům – připisované vlastnosti však rozhodně nemá. Ve skutečnosti jí jde doslova o přežití. Liška tibetská upoutala pozornost internetu nikoli pro svůj ekologický význam nebo jedinečné přizpůsobení, ale pro svůj výrazně „nevrlý“ výraz obličeje a zdánlivě neohrabané tělo.

Tato meme sláva ovšem tak trochu zastínila skutečnou povahu a schopnosti tohoto vysokohorského dravce. Vypadá sice jako „špatně vycpaná“, ale ve skutečnosti byste se před ní opravdu měli mít na pozoru.

Jedinečná morfologie pro drsné klimatické podmínky

Liška tibetská známá také jako liška horská (Vulpes ferrilata) pochází z Tibetské náhorní plošiny a daří se jí v nadmořské výšce až 5300 metrů. Hustá srst jí poskytuje nezbytnou izolaci proti krutým mrazům, zatímco její malé, hranaté uši (memy tak často zdůrazňované) zase minimalizují tepelné ztráty. Úzké oči chrání před oslněním a větrem ve vysokohorském terénu a huňatý ocas slouží jako pružná přikrývka během mrazivých nocí.

Foto: Pixabay

Kamufláž a lov

Liščí srst dokonale splývá s kamenitou a řídkou vegetací náhorní plošiny, což je rozhodující pro sledování kořisti. Jejím hlavním zdrojem potravy je pišť ucha, ostražitý a hbitý drobný hlodavec, kterého opravdu není snadné ulovit. Liška proto často dlouho bez hnutí čeká před norou nebo v její blízkosti na ideální okamžik k útoku. Není tedy divu, že okolní drsné podmínky musí snášet doslova bez mrknutí oka.

Zase ty memy

Vzestup tibetské lišky v meme kultuře začal obrázky zachycujícími její zdánlivě nevrlý výraz, který se rychle rozšířil jako symbol opovržení a lhostejnosti. Tato antropomorfní projekce udělala z lišky humornou ikonu, která je na hony vzdálená jejímu skutečnému chování a ekologickému významu. Vzpomeňte si na to, až ji zase někde uvidíte.

Zdroj: https://www.biolib.cz/cz/taxon/id1912/, https://www.moulik.cz/liska-horska-1971, https://cs.wikipedia.org/wiki/Li%C5%A1ka_horsk%C3%A1, https://www.ff.cuni.cz/2023/06/tibetske-pohanske-myty-predstavuji-trochu-bizarni-svet-ve-kterem-figuruje-napriklad-postava-moudreho-netopyra-mluviciho-lidskou-reci-rika-tibetanista-daniel-berounsky/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.