Vyrážíte na chatu bez elektřiny? Jak Vybrat správnou elektrocentrálu

Chata

Máte chatu, která je ještě stále skutečně chatou? Jinými slovy, nedisponuje přívodem elektřiny. Určitě ideální záležitost, alespoň kousek světa je pro vás nedotčeným. Pravda je ale taková, že v době dnešních moderních vymožeností se vyplatí myslet i na elektřinu. Zvláště, když si ji můžete zařídit velmi jednoduše tak, že si koupíte kvalitní elektrocentrálu. Dostat se takto dá přívod elektřiny i do méně dostupných míst, což se týká možná právě chaty, na kterou jedete. Jak ale vybrat správnou elektrocentrálu? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Využití a přenosnost zařízení

V první řadě je třeba myslet hlavně na to, kde se bude elektrocentrála využívat. Je jasné, že jinou člověk potřebuje na chatu, chalupu, do dílny nebo na stavbu. V hlavních rolích budou samozřejmě ekologie a rozměry. Pro elektrifikaci menší chaty, kde se nebudou řešit stavební činnosti, si vystačíte s menšími modely. Ty se budou mimo jiné vyznačovat i poměrně jednoduchou přenosností. Na stavbě už jsou jinak tradičně zapotřebí velké statické dieselové elektrocentrály.

žárovka

Foto: Pixabay

Kvalita centrály a bezpečnost jejího použití

Zaměřte se na modely se značkovým motorem a co možná největším množstvím kovových dílů. Ty dokážou zajistit vysokou kvalitu a maximální výdrž. Veškeré ovladače by se měly vyznačovat jistým chodem. U neznačkových modelů často nastávají potíže hlavně v případě servisu zařízení. Co se týká bezpečnosti, optimální je krytí IP 54, kdy do přístroje nemá šanci vniknout voda. Krytí IP 23 je slabší, ale pro použití na chatě by mělo stačit.

Typ elektrocentrály

Tady je možné vybírat elektrocentrály:

  • rámové,
  • invertorové,
  • se systémem AVR.

Zajímavé jsou určitě i různé ostrovní systémy, u chaty se ale vystačíte s klasickou obyčejnou invertorovou variantou. Volit je možné ale i rámové modely.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.