Malá Amerika

Malá Amerika se návštěvníkům oficiálně otevře už za několik dní

Lomy Amerika kousek od Karlštejna máme spojeny zejména s jedinečnou tuláckou romantikou. Vstup do nich je však po většinu roku zakázán. Výjimku tvoří jeden jediný den a to Evropský den chráněných území, známý zde jako akce Českým krasem za Hagenem. I když se tradičně odehrává na jaře, letos byl kvůli koronaviru přesunut. A to na 19. září 2020.

A na co se můžete těšit? Největším lákadlem je rozhodně cesta do Malé Ameriky, uskutečněná skrze průchod štolou. Doprovázet vás bude průvodce i tajemný Hagen. A co si pohlídat?

Sraz je u pošty, buďte tam včas

Na akci není třeba se nijak registrovat. Musíte se jen v tento termínu dostavit do Karlštejna. Zamiřte k poště, kde mezi 8.30 a 11. hodinou celá akce odstartuje. Dostanete kartičky i mapku trasy s vyznačenými stanovišti. Budete plnit různé úkoly a získávat razítka

Právě na jejich základě se budete emoci dostat až do podzemí. Připravte si 50 Kč a také pevnou obuv a baterku. Bez tohoto vybavení to zkrátka nepůjde. Jednotlivá stanoviště se týkají převážně přírody Českého krasu a pobaví se na nich děti i dospělí. Dále trasa pokračuje kolem Lomu Malá Amerika a dál přes Pání horu, pak okolo vrchu Doutnáče, provede vás přes lom Na Chlumu a nakonec skončí v Srbsku u parkoviště hotelu U Berounky. Tady na vás čeká diplom a historický odznáček CHKO Český kras.

Malá Amerika

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Když se chcete vydat jen do podzemí

Jestliže se vám úkoly plnit nechce, nenutíme vás. I v takovém případě se můžete do podzemí podívat, ovšem až od 14. hodiny. A poslední vstup bývá okolo 17. hodiny. Moc času navíc tedy nemáte.

Trasa je vhodná i pro kočárky v terénní úpravě (do štol samozřejmě nesmí) i pro domácí mazlíčky. Ty můžete vzít s sebou všude, jen nezapomeňte na případný úklid exkrementů.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

8 komentářů

  1. Ladleopold Odpovědět

    Někdo píše o něčem kde nikdy nebyl.
    Pravděpodobně píšete o Velké Americe.
    Fotka Malé Ameriky tam nepatří.
    A to jsem z Moravy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *