děvičky

K hradu Děvičky se váží hned dvě tajemné legendy

Pokud zvažujete výlet na jižní Moravu, pravděpodobně se vám ihned vybavila oblast Pálavských vrchů. Ale cestování sem není jenom o přírodě, dopřát si můžete i řadu dalších zajímavých atrakcí.

Jednou z nich je i zřícenina hradu Děvičky (Dívčí hrady). Cesta vzhůru je poměrně krkolomná, ovšem pokud ji zdoláte, naskytne se vám opravdu ničím nerušený výhled po okolí.

Vzhůru za zkamenělými dívkami

Najdete ho na západ od obce Pavlov v CHKO Pálava. Stojí na nepřístupné skále. Ze tří stran se neobejdete bez horolezeckého vybavení, na té čtvrté vám budou stačit jen dobré trekové boty. Větší odměnou bude zřícenina hradu ze 13. století, který měl původně chránit obchodní stezku – na svém místě však nestál ani 100 let.

A proč dostal takovýto zvláštní název? Před ním totiž stojí tři zajímavé skalní útvary, jež byly podle pověstí dříve živými ženami. Ovšem kde se tu vzaly, na tom se už legendy neshodnou. Ta první hovoří o dcerách prokletých svou matkou, ta druhá o třech dcerách hradního pána, které se proměnily v kámen, aby se ochránily před zneuctěním.

děvičky

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Měli byste vědět: Za noci se na Děvičky určitě nevydávejte. Mohli byste podlehnout nástrahám těžko schůdného terénu. A pokud přece jen dorazíte nahoru, mohl by vás zaskočit tichý nářek, který se prý čas od času od zkamenělých dívek ozývá.

Kam z Děviček dohlédnete?

Z hradu se dochovaly poměrně robustní obvodové zdi, jež mají místy až dva metry v průměru. Ale najdete tu i zbytky vnitřního členění a zpola zasypané sklepy. Když ovšem vyhlédnete střílnami ven, budete se mít opravdu na co těšit. Dohlédnete odtud totiž třeba mimo jiné na krásnou hladinu Novomlýnské nádrže. A pokud budete mít štěstí a pěkně počasí k tomu, pak třeba i do Dolních Věstonic.

Nejlépe zachovanou částí původní stavby je pak zcela jistě dominantní torzo pětiboké patrové věže pro dělostřelce. Najdete ji u jihozápadního okraje v těsném sousedství holé vápencové skály.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *