Durmitor 2

Vysokohorské treky v Durmitoru v Černé Hoře

Nechcete se nechat připravit o dovolenou v zahraničí, ale zároveň byste rádi navštívili místo, které ještě není tak docela přeplněné? I když národní park Durmitor v Černé Hoře patří na seznam UNESCO už od roku 1980, stále se řadí spíše k neobjeveným místům Evropy.

A to je rozhodně škoda. Na své si tu totiž přijdou všichni milovníci outdoorového cestování. Vždyť pohoří Durmitor nabídne celou řadu nádherných vrcholů, z nichž hned 48 přesahuje výšku 2 000 m.n.m. Nejvyšším bodem je pak Bobotov Kuk – 2 523 m. n. m.

Durmitor

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Za ledovou jeskyní i do nejhlubšího kaňonu Evropy

Pokud chcete najít krásné zázemí pro své výlety do přírody včetně nějakého toho ubytování, zamiřte do městečka Žabljak. Leží téměř u samotného horského masivu, takže to k žádné túře nebudete mít daleko.

A čím začít? Třeba hned jedním z největších lákadel Durmitoru – Ledovou jeskyní. Jde asi o tři kilometry dlouhou túru, která vás dovede až k úpatí již zmíněné nejvyšší hory Durmitoru Bobotov Kuk. Tady leží i Ledová jeskyně (Ledena Pečina). Pokud však chcete nahlédnout i dovnitř, vezměte si s sebou odpovídající vybavení. Její vstup je totiž po většinu roku pokryt velmi kluzkou ledovou vrstvou.

 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vaším dalším cílem by se pak měl stát určitě kaňon Tara. Ten už leží o něco dál – mezi městy Šćepan Polje a Mojkovac. Jde o nejhlubší kaňon na území Evropy a hned druhý nejhlubší na světě. A jeho délka je také impozantní – rovných 78 kilometrů nemusíte se bát, že se při procházce okolo něj ztratíte. V celém národním parku Durmitor najdete množství ukazatelů nebo přímo popisných cedulí. Můžete se tak bez obav kochat krásou okolo vás.

Kam ještě zamířit

Zalíbit by se vám mohlo rovněž ledovcové jezero Zminje. Leží přímo u pramene Mlýnského potoka A i když je menší, než byste možná čekali, obklopují ho temně zelené lesy, což mu dodává jedinečnou romantickou atmosféru.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *