Vzpomínáte na zvěrolékaře Jamese Herriota? Takhle vypadá jeho Yorkshire Dales dnes

Yorkshire Dales dnes: Starobylé zdi ze suchého kamene, společenství mechů a lišejníků a množství lidových stavení, téměř se ztrácejících v drsné krajině. Ano, to jsou typické kulisy Yorkshire Dales v severní Anglii. Právě tady navštěvoval své pacienty veterinář Jamese Herriot, který o svém působení naspal i několik úspěšných knih.

Mimochodem, právě kvůli své typické architektuře je Yorkshire Dales jednou z nejvýraznějších (a také nejzachovalejších) zemědělských krajin v západní Evropě.

Vzhůru za vodopády

A na co se tady můžete těšit? Uvítají vás například nejrůznější vodopády. K těm nejkrásnějším rozhodně patří Hardraw Force, Ingleton Falls či proslulé vodopády Aysgarth Falls. Navštívit je můžete i na kole díky rozsáhlé síti cyklostezek (koneckonců, jezdí se tu i Tour de France 2014 ‚Grand Depart‘ a Le Tour de Yorkshire).

Výběr pro milovníky cyklistiky je opravdu bohatý. K mání je vše – od mírných tras v údolích až po opravdu náročná stoupání míří přes vřesoviště až k vrcholům, s nimiž si poradí jen ti nejzdatnější. Zamířit ovšem lze třeba i na horské louky bohaté na květiny (kupříkladu Swaledale a Langstrothdale). A pokud budete mít štěstí, potkáte i některé ze zástupců vzácných druhů ptáků, jako je čejka a tetřívek.

Foto: Pixabay

Rozkládá rašeliniště v Yorkshire Dales

Rozhodně však nedoporučujeme při vašich soukromých výletech příliš odbočovat z cesty. Přibližně 42 % rozlohy národního parku Yorkshire Dales totiž tvoří rašeliniště, v nichž byste se mohli snadno ztratit nebo do nich dokonce zapadnout. A ztratit můžete i v Three Counties System, což je nejrozsáhlejší jeskynní oblast ve Velké Británii.

Zajímají vás další nevšední čísla? Pak byste měli vědět, že v národním parku Yorkshire Dales najdete více než 8 000 km suchých kamenných zdí (byla by tedy rozhodně fuška je obejít všechny) a více než 6 000 původních stavení a stodol. Na pastvinách se dodnes chovají ovce zvláštních starodávných plemen, jako například Wensleydale a Swaledale.

Stavte se i na občerstvení

Yorkshire Dales se také proslavil místní výrobou sýra, který můžete ochutnat v četných tavernách. A nechybí ani lokální pivovary nebo trhy. Chov hospodářských zvířat a zemědělské výstavy akce totiž hrají v životech místních lidí velmi důležitou roli.

Zdroj: https://www.yorkshire.com/yorkshire-dales/, https://www.yorkshiredales.org.uk/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Yorkshire_Dales, https://www.nationalparks.uk/park/yorkshire-dales/, https://en.wikipedia.org/wiki/Yorkshire_Dales

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.