Yosemitský národní park a jeho proměny v průběhu času

Park Yosemite v USA je otevřen po celý rok, přesto sem však téměř 75 % návštěvníků přichází od května do října. Takže pokud vám jde spíše o ticho a klid, pak ho navštivte od listopadu do dubna. Ale i v chladnějších měsících tu na vás ledacos čeká.

Yosemitský národní park během jara

Na jaře jsou pro návštěvníky nejpřívětivější turistické stezky v nižších patrech parku. Jde například o Cook Meadow v Yosemitském údolí nebo Wapama Falls v Hetch Hetchy. Ale pokud chcete vidět první jarní květny, zamiřte do Wawona Meadow ve Wawoně. Na konci jarní sezóny si pak můžete drobných kvítků vykukujících ze sněhu všimnout i ve vyšších nadmořských výškách.

Nebojte se tedy vydat třeba podél stezek McGurk Meadow, Taft Point nebo třeba známé Sentinel Dome. Ovšem skuteční dobrodruhové si mohou vyšlápnout i podél Glacier Point Road.

Letní Yosemite a jeho příroda

Vzhledem k tomu, že Yosemitský národní park pokrývá plochu téměř 1 200 mil, bude se počasí lišit v závislosti na tom, kde se budete aktuálně nacházet. V létě je na divoké květiny bohatě především Tuolumne Meadows. V polovině léta pak ožívají i nejvyšší vrcholky a to především alpskou květenou.

Foto: Pixabay

Návštěva na podzim a v zimě

Můžete se vydat na skutečně klidnou zimní túru, pokud si chcete užít skutečně ničím nerušenou návštěvu, anebo sledovat ohromující hřmění Yosemitských vodopádů. Ty si však bohužel musíte správně načasovat, začínají totiž téct po dešti nebo po tání sněhu.

Jen mějte na paměti, že i když jsou Yosemitské údolí a oblast Wawona dostupné autem celoročně, o jiných částech parku to neplatí. Například silnice na Tioga Road a Glacier Point bývá uzavřena a to obvykle už někdy v listopadu, v závislosti na počasí.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.cestovani-po-usa.cz/yosemite-narodni-park-usa/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.