Bushcraft a tramping jednou jsou aneb jak přespat ve volné přírodě

Do batohu si sbalit nejnutnější věci a jídlo na víkend a vyrazit do přírody se stává stále častěji oblíbeným trávením volných dnů moderní generace. Někteří možná mají dojem, že se jedná o něco nového, ale v přírodě se nocovalo už za první republiky. Jaké podmínky musíte splňovat, abyste ve volné přírodě mohli opravdu přespat?

Romantika pod širákem

Zatímco v zaměstnání tráví hodiny u počítače pod světlem zářivek, v lepším případě LED svítidel, své volno chtějí mnozí prožít netradičně v přírodě, a pokud možno pod hvězdnou oblohou. K tomuto účelu si pořídí hamaku, případně celtu, aby to měli komfortnější. Vesměs si ale přitom hrají na dobrodruhy. A ono to i dobrodružné je. Jen si představte usadit se někde na mýtině, mezi stromy uvázat hamaku a v temném lese se uložit ke spánku. Jen ty zvuky, které se lesem v noci šíří. Okolo vás chodí noční zvěř, zvědavě nakukuje, tu je slyšet štěknout srnce, jindy dupe divočák nebo jezevec.

Foto: Pixabay

Je rozdíl mezi nocováním a tábořením

Přenocovat v lese je v tuzemsku českými zákony dovoleno. Pozor je třeba si dávat u národních parků, kde se můžete pohybovat jen po vyznačených stezkách a kde je nocování zakázáno. V chráněné krajinné oblasti už lze nocovat kdekoliv, zatímco v přírodní rezervaci či památce to většinou dovolené není. To platí i pro soukromý pozemek, případně území obce, kde si to zvláštními vyhláškami obce sami řídí. Pod přenocováním si představte spaní pod širákem nebo v hamace natažené mezi stromy. Je samozřejmostí, že po sobě nezanecháte žádné stopy. Něco jiného je táboření, jehož součástí je postavení stanu. Na většině míst je v tuzemsku táboření zakázáno, případně je třeba mít svolení majitele pozemku. Ke stanování jsou určené kempy.

Využijte pohodlí útulen

Pro milovníky spaní v přírodě jsou budovány útulny. Jsou to jednoduché dřevěné přístřešky určené k přenocování. Najdete je v Krkonoších i na Šumavě. Tyto stavby chrání před nepřízní počasí a vytvářejí i pocit bezpečí. Jsou tedy vhodného pro toho, komu se jen tak spát pod širákem nechce (co kdyby ho v noci očuchávala liška), ale přitom by rád v lese přenocoval. Je to taková alternativa spaní pod stanem, když je stanování vesměs v lese zakázáno.

Zdroj: Svetoutdooru.cz, 4camping.cz

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.