Nejčistší vzduch ve střední Evropě. Kde? V Karlově Studánce!

Karlova-Studánka-foto-Taťana Veselá

Karlova Studánka má dlouhou historii. Na konci 18. století ji založil Maxmilián II. František, nejmladší potomek římské císařovny Marie Terezie.

Půvabná lázeňská obec se nachází  v malebném údolí jesenických hor, pročež je obklopena zdravou horskou přírodou. Kromě toho je nejvýše položenou vískou v okrese Bruntál. Možná i proto je blíže ke zdravému ovzduší, což vyneslo lázeňskému místu velkou oblibu. Nicméně se sem nesjíždějí jen lázeňští hosté, ale i turisté, kteří s chutí objevují nádherné skvosty jesenické panenské přírody.

Klimatická měření prokazují nejčistší vzduch ve střední Evropě

Lázně Karlova Studánka jsou nejvyhledávanějším relaxačním místem pro ty, kteří trpí na nemoci dýchacích cest. Jsou rájem pro astmatiky. Je totiž známo, že se zde nachází zdravé horské klima, a zejména nejčistší vzduch v celé střední Evropě!

Na druhou stranu se o to přičiňují i místní. Na silnici, která protíná Karlovu Studánku, nepotkáte nákladní automobily. Průjezd je jim zakázán! Tím více se můžete kochat nádhernou čistou přírodou, nápaditě upravenými lázeňskými lavičkami,  a především historickými roubenými domy. Můžete si připadat jako ve skansenu s tím rozdílem, že zde každý lázeňský dům žije a je plný života.

Slezský dům-foto-Taťana Veselá
Foto: Taťana Veselá, Slezský dům, odkud z balkonu skákal Pavel Nový ve filmu S tebou mě baví svět

Nejvyšší hora Moravy svádí k výletům. Dolů se svezte na kolobrndě!

Pokud navštívíte Karlovu Studánku, neměli byste vynechat ani výstup na pátou nejvyšší horu Česka, Praděd, kde na vás bude čekat rozhledna i s restaurací. Z vísky k ní vede dobře značená turistická cesta. Hovoří se o střední náročnosti putování, ale pozvolný výstup zvládají i rodiny s dětmi. Možná i proto, že dítka mají slíbenou odměnu ve formě báječného sjezdu z Pradědu na koloběžce! Dopřejte si báječný rodinný zážitek…

Praděd-foto-Taťana-Veselá
Foto:Taťana Veselá, Praděd-televizní vysílač s rozhlednou a restaurací

Na Praděd po pěkné asfaltce na kole anebo krásnou turistickou trasou pěšky

Kromě toho, že na Praděd vyjedete i na kole, pro pěší je cesta skutečnou oázou pro duši. Vede totiž romantickým kaňonem Bílé Opavy, mění se vám před očima, stoupáte po kamenech, míjíte horské bystřiny s kaskádami. Když zrovna máte štěstí, pak si můžete vychutnat i nádherný klid a ticho lesní krajiny přerušované jen zpěvem a cvrlikáním ptáčků zpěváčků.

Náhledové foto: Taťana Veselá, Karlova Studánka

Zdroj: horskelazne.cz, wikipedia.org

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?