Pohled z Lysé hory

Za hezkého počasí Lysá hora stojí za to: Kudy se na ni vydat na kole?

Vyrazit na kole na Lysou horu v Beskydech je určitě velká dřina. Pokud si ovšem ušetříte síly a bude ochotní šlapat nějaký ten čas do pedálů, rozhodně se vám to vyplatí. Odměnou vám bude nejen občerstvení na nejvyšším vrcholu Beskyd, ale i nádherné výhled na všechny strany. Pokud se bojíte, určitě nemusíte, jelikož nepotřebujete průpravu závodníků na Tour de France. Tedy v případě, že zvolíte tu správnou trasu, jež vás dovede až k vytouženému cíly v nadmořské výšce 1 323 metrů.

Jediná trasa po asfaltu i pro kočárkáře

Jestliže máte silniční kolo nebo kočárek, pak se vyplatí vyjet z místa nazvaného Papežov. Nachází se přímo mezi osadou Visalaje a obcí Krásná. Najdete zde malé parkoviště, odkud stoupá cesta strmě vzhůru až na vrchol. Budete-li se držet asfaltem pokryté silnice, nemáte šanci nikam zabloudit. Čeká vás sice dlouhé táhlé stoupání, nicméně po zdolání 8,5 km si odpočinete. Rušit vás nebudou ani auta, jelikož je zde zákaz vjezdu motorových vozidel. Do jedné hodiny celou trasu zvládnou nejspíše pouze trénovaní bikeři, skuteční top jezdci do 35 minut. Vy si ale klidně dopřejte pomalejší tempo.

Terén je terén…

Na horském kole je cesta poněkud více přírodní a taktéž i pohodlnější. Tedy alespoň v případě, že vyrazíte z Malenovic pod Lysou horou. Zaparkujete jednoduše u restaurace Rajská bouda ve výšce přibližně 500 metrů nad mořem. Podél řeky Satiny vystoupáte až k místu označovaném jako U korýtka. Tady si můžete nabrat pitnou vodu a pokračujete kolem Ondrášovy skály.

Nejprudší stoupání pro otrlé

Cesta k Jízdárně nacházející se nad Malenovice je sice poměrně zpevněná, nicméně o to je strmější. Na Jízdárně si můžete koupit malé občerstvení a pak se vydat směrem na křižovatku lesních cest Hutě. Odtud stačí zabočit doleva. Určitě se zastavte i u Ivančeny, památníku na skauty, jež byli popraveni za 2. světové války.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

One Ping

  1. Pingback: Dovolená v ČR s dětmi: Naučná stezka na Lysé hoře – Cestování, dovolená, zájezdy, welness pobyty a nekončící zábava

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *