Zámek Valtice

Za krásami Mikulovska

Krásné Pálavské vrchy, sklenka dobré vína a mnohem víc.To je Mikulovsko. Jak sem jednou zavítáte, už se vám nebude chtít odjet, protože si zde nejen skvěle odpočinete, ale také nabijete energií.

Město Mikulov

Vinice na Mikulovsku založili už staří Římané a jednalo se zřejmě o první moravskou vinici. Na těchto vinicích se rodí například Ryzlink vlašským Rulandské šedé i bílé, Chardonnay i jedinečná zde vyšlechtěná Pálava. Střediskem je Mikulov a nad ním se tyčí Svatý kopeček i se zvonicí a kaplí sv. Šebestiána, z druhé strany zase zámek Mikulov. V zámku můžete navštívit expozici nazvanou Víno napříč stoletími nebo si prohlédnout sud, do kterého se vejde přes 1000 hl vína. Tento sud je tak jeden z největších v Evropě. V Mikulově se také každoročně pořádá Pálavské vinobraní.

Město Valtice

Dalším takovým centrem tohoto regionu jsou Valtice. Ve městě opět najdete romantický zámek se Salonem vín neboli degustační expozicí 100 nejlepších vín v daném roce. Všechna vína můžete samozřejmě ochutnat v místním sklepení. Nezapomeňte však zavítat do Lednicko-Valtického areálu zapsaného na sezam světového dědictví UNESCO. Areál je opravdu nádherný, zkuste si jen tak posadit na lavičku a nasávat tu atmosféru prostředí.  Trávit čas nemusíte však jen v Mikulově nebo ve Valticích, navštivte i okolní vesnice a vinařství jako například obec Větsonice, Bavory nebo Pavlov. Vinaři z různých spolků také pořádají vinné slavnosti, otevřené sklepy nebo trhy.

Pálava

Asi nic se nevyrovná západu slunce nad Pálavou a ještě se sklenkou Ryzlinku vlašského. Z viniční tratit Sonberk je totiž na Pálavu nádherný výhled. Ti, co mají rádi aktivněji strávený čas, mohou zvolit Vinařskou naučnou stezku dlouhou asi 20 km. 22. Července se dokonce zde koná Letní putování po vinařských stezkách. Takže na nic nečekejte, vezměte si pár dní volna a vyrazte poznávat krásnou přírodu i pamětihodnosti Mikulovska.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.