Za princeznou Jasněnkou a létajícím ševcem na zříceninu hradu Frýdštejn

V tuzemsku se romantické pohádky natáčejí poměrně dobře, protože nechybějí zajímavé exteriéry ve volné přírodě. Lákavý je pro filmaře zejména Český ráj. A nejen pro ně. Rádi sem jezdí turisté, kteří se chtějí nalokat čerstvého vzduchu a zároveň se potěšit pohledem na zdejší přírodní krásy. Ty učarovaly už lidem v dávné minulosti, protože tu neváhali vybudovat své středověké sídlo – hrad Frýdštejn. Dnes je z něho již ruina. Ale stále stojí za to, abyste se sem vypravili.

Skalní hrad v Českém ráji

V okrese Jablonec nad Nisou najdete hned tři hrady. Jedním z nich je Frýdštejn, od okresního města vzdálený asi 14 kilometrů. Leží na východním okraji stejnojmenné obce. Stavitelé hradu si pro jeho vybudování vybrali strmé a špatně přístupné skály. Základy hradu byly položeny již ve druhé polovině 14. století. Odjakživa byl typickým skalním hradem a vévodil údolí Jizery, kudy vedla stará cesta z Turnova na sever. Příliš místa na hradě nebylo, takže tehdejší stavitelé vytesali do skály světničky a sklepy. Jižně od hlavní věže, což je nejlépe zachovalá část hradu, se nachází světnička s oltářem, což naznačuje, že se jedná o bývalou kapli. Letopočet 1691 dává tušit, že tyto prostory byly využívané i dávno po opuštění hradu v 16. století. Okrouhlá hradní věž v současné době slouží jako rozhledna.

O hradu Frýdštejně psala ve svém díle O Krejčíkovic Anežce spisovatelka Karolína Světlá. Natáčela se tu pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

K hradu je možné se dostat z obce Frýdštejn, na parkovišti u kulturního dobu ve středu obce lze zaparkovat automobil. Na zříceninu je to odtud 1,2 kilometru pěší chůzí.

Rozhledna Kopanina. Foto autor: RomanM82, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rozhledna_Kopanina_(Je%C5%A1t%C4%9Bdsko-koz%C3%A1kovsk%C3%BD_h%C5%99bet).jpg

Rozhledna Kopanina

Vydáte-li se od hradu Frýdštejn po modré turistické značce na sever, dojdete k rozhledně na kopci Kopanina (657 m n. m.). Říká se jí i Pacltova rozhledna. Leží ve vzdálenosti asi 1,7 kilometru od hradu. Trasa vede po naučné stezce Manželů Jany a Josefa V. Scheybalových, která propojuje města Jablonec nad Nisou a Turnov. U rozhledny je její třinácté zastavení.

Rozhledna je přístupná i po cyklostezce č. 4007 nebo od zastávky autobusu Pulečný, Kopanina, rozhledna ve vsi Kopanina. Cihlová rozhledna s cimbuřím byla na kopci vybudována již v roce 1894. Vysoká je 18 metrů. Je z ní výhled na Malou Skálu, hrad Frýdštejn, Krkonoše a Jizerské hory. Když se zadaří a je jasno, tak uvidíte i Ještěd, Bezděz, Kozákov nebo Hazmburk.

Zdroj: https://www.frydstejn.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Kopanina_(Je%C5%A1t%C4%9Bdsko-koz%C3%A1kovsk%C3%BD_h%C5%99bet)

Zřícenina hradu Frýdštejn. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.