Objevuj památky: Oblíbená princezna Jasněnka vám pomůže objevit dosud neznámé památky – prozradila také, jak jí pomohly v natáčení pohádky

Objevuj památky: Stále ještě máte čas navštívit spoustu zajímavých památek, které na území ČR jsou. A proč k tomu nevyužít průvodkyni v podobě Michaely Kuklové, alias krásné princezny Jasněnky z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci?

Právě Michaela Kuklová totiž převzala patronát nad 5. ročníkem celorepublikového projektu Objevuj památky, a to po slovenské herečce Janě Nagyové – Arabele. Tento projekt má za úkol propagovat nestátní kulturní a technické památky, které rozhodně stojí za to navštívit.

Seznamte se s památkami  2– zn. motivačně

Na stránkách projektu můžete mnoho památek poznat pěkně zblízka. Navíc aktuálně běží i motivační program Třetí za polovic, sedmá zdarma, kde můžete získat nejen slevu či vstup zdarma, ale zapojit se také do slosování o desítku pěkných cen.

Foto: Protext

Co si myslí Michaela Kuklová o památkách

A na závěr ještě krátký rozhovor oblíbenou herečkou.

Začali jsme trochu univerzální otázkou, která však přinesla zajímavé odpovědi: Jaký máte vztah k historii a navštěvujete ráda naše památky?

Památky jsou nedílnou součástí mého života. Vždyť mi údajně koluje v žilách modrá krev. (smích) Proto jsem si velmi vážila toho, ze jsem měla možnost hrát ve spoustě pohádek a historických filmů, protože díky tomu jsem jich mohla vidět opravdu hodně. Bylo tak možné v nich vlastně pobývat, ne je jen projít. Moc si toho považuji. Viděla jsem i spoustu krásných míst, která už jsou veřejnosti nepřístupná a chátrají.

Dále jsme se zeptali na to, jak vnímá rozdíly v natáčení v jednotlivých lokalitách: Pohádky se natáčejí jak ve studiích, tak přímo na hradech, zámcích a dalších památkách. Kde se Vám pracuje lépe a co se Vám v pravých – hradních či zámeckých exteriérech líbí?

Kulisy ve studiu se nedají srovnávat s kulisou pravou. Mnohé prostory památek mají Genius loci. Některé na mě působily i strašidelně, v některých jsem se pocitově přenášela do historie. Je skvělé, jaké skvosty nám předci zanechali, co dokázali vybudovat.

A co říci závěrem? Chtěla byste něco vzkázat mladé generaci, která více než do přírody a za historií sedí doma u počítače a mobilu?

Byla by obrovská škoda, nevyužít možnosti „dotknout“ se takových darů, které máme. Cizinci za nimi jezdí i tisíce kilometrů, my je máme pod nosem. Za úžasné považuji, že se na mnoha památkách pořádají kulturní akce, divadelní představení, výstavy, nejrůznější trhy, gastronomické akce a akce pro děti. Myslím si, že právě výlety za památkami jsou nejlepší příležitostí pobýt s rodinou a užít si s milovanými lidmi nezapomenutelný den.

Zdroj: Objevuj památky s princeznou Jasněnkou (2022) | Protext – PR služby ČTK, Objevuj památky (objevujpamatky.cz)

Náhledové foto: Protext

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.