6 tipů na výlet: navštivte Zlínský kraj

Jurkovičova rozhledna

Lokalita Zlín není moc známá ani navštěvovaná, a je to divné, protože jsou zde místa, která stojí za vidění. Proto jsme se rozhodli sepsat o něm úvodník a představit vám pár míst v rámci Zlínského kraje, u kterých prostě neprohloupíte, pokud je navštívíte.

Salaš

Rozhledna Salaš se nachází ve výšce 366 metrů nad mořem nedaleko obce Salaš a nabízí nádherný výhled na pohoří Chřibů. Na počátku zrodu Salašské věže stála inženýrská soutěž vypsaná soukromým finančním specialistou z Přerova, který se rozhodl zhmotnit svou vizi rozvoje Salašské věže. Investor se rozhodl postavit věž ve tvaru dvou do sebe zaklesnutých sedmiček na svém vlastním pozemku nad městem Salaš.

Jurkovičova rozhledna

Jediná svého druhu Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm a plány pochází od architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského historického muzea v přírodě. Známý projektant Dušan Jurkovič načrtl rozhlednu, což bylo v roce 1896, tedy 116 let nazpět. Výška věže je 32 metrů, přičemž nejpozoruhodnější vnímací stupeň má 19 metrů.

Kroměříž

Kroměříž je městem s bohatou historií, památkami a zvláštní atmosférou, které vás zve k procházkám a zkoumání. Město, které se nachází na území Zlínského kraje, si vysloužilo přízvisko Hanácké Athény především díky svému společenskému centru a velkému počtu škol. V roce 1997 byla Kroměříž skutečně vyhlášena předním nádherným městem v rámci České republiky. Přijeďte si prohlédnout jeho půvabné uličky a krásná zákoutí.

Velké Karlovice

Vydejte se na výlet z Velkých Karlovic — do pralesa Razula. Trasa je dlouhá asi 6 km a zvládnete ji za necelé dvě hodiny. Z Velkých Karlovic se vydáme údolím Malé Hanzlůvky po zelené cyklotrase č. 6020/4. Cestou narazíme na několik studánek a mokřad. Pod pralesem, kde povrch černého vrchu nahrazuje šotolina, se vydejte cestou směřující vpravo od potoka. Zahřejte se výstupem na křižovatku Pod Bařinkou.

Zámek Nový Světlov

Na úpatí Bílých Karpat v Bojkovicích — Světlově najdete zvláštní zámek ve stylu anglické tudorovské gotiky. Zámek Nový Světlov je prestižním územním společenským střediskem s celoročním provozem. Objevíte zde divadelní vestibul, hostinec a restauraci.

Zámek Svělov
Zámek Nový Světlov: Foto Pixabay

Roštínská kaple

V Roštínské kapli se nachází socha Panny Marie Loretánské. Ze studánky vytéká pramen čisté pitné vody — v dávných dobách sem lidé chodili pro vodu, protože věřili, že je nadpřirozená a má neuvěřitelnou léčivou moc. Výtok je uzavřen kohoutkem.

Zdroje info: novinky.cz, kudyznudy.cz

Náhledové foto: Wikimedia Commons