Opravy „Barranďáku“ jsou v plném proudu – provázejí je některé neočekávané komplikace (opět)

Opravy „Barranďáku“: Už dva měsíce pracují dělníci na celkové rekonstrukci Barrandovského mostu, jedné z nejsledovanějších staveb v České republice. A jak vypadá aktuální situace? Dělníci už dokončili bourací práce a začali s betonováním.

K ruce si vzali speciální beton, který vydrží nadměrné zatížení, s nímž se nejvytíženější most v Česku pravidelně potýká. „Barranďáku“ tak tato konstrukční vychytávka ještě více prodlouží životnost.

Proč nový beton? Vydrží staletí

„Novinkou je použití ultra vysokohodnotného betonu s rozptýlenou výztuží, který ukládáme ve vyrovnávací vrstvě mostovky. Používáme ho, aby se ještě více prodloužila životnost mostu – trvanlivost tohoto speciálního betonu je více než 200 let. Je extrémně pevný a je tak ideální pro velmi zatížené konstrukce, což Barrandovský most bezpochyby je,“ přibližuje speciální materiál Martin Ředina.

Foto: Protext

Jak pokračují práce na „Barranďáku“

Hned od prvního dne probíhaly práce naplno a v uplynulých týdnech se tak podařilo vyfrézovat vozovky, zbourat nájezdovou rampu z ulice Strakonická nebo odstranit mostní římsy. Zatím se daří dodržovat plány postupy, i když k některým zádrhelům už došlo. Například při frézování vozovky museli dělníci odfrézovat místy až 30 centimetrů asfaltu namísto plánovaných třinácti centimetrů.

Dále pracovníci při provrtávání pilířových příčníků nosné konstrukce, nutné pro vedení nových předpínacích kabelů, zjistili, že smyková nosná výztuž je oproti zadávacímu projektu uložena částečně v jiné poloze. To opravdu nečekali. Museli tak operativně upravovat plán vrtání a postupovat velmi opatrně. Nedílnou součástí rekonstrukce jsou i práce na Strakonické rampě. Ty zatím naštěstí probíhají bez potíží.

Zdroj: Mediatéka – porr.cz, Barrandovský most má za sebou úspěšné dva měsíce oprav | Protext – PR služby ČTK

Náhledové foto: Protext

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.