Rumunský Peleš se stal prvním hradem na světě s lokálně vyráběnou elektřinou. Na jeho stavbě se podílel i český architekt Karel Zdeněk Líman

Zajímavé historické pamětihodnosti, které jako by vykoukly z pohádky, najdete také za hranicemi naší republiky. Jihovýchodně od nás leží Rumunsko, které rozhodně má co nabídnout nejen milovníkům horské turistiky, ale také příznivcům prohlídek hradů a zámků. Tajemným hradem v Karpatech může být Bran nebo nedaleká zřícenina hradu Poenari, jež jsou známé díky hraběti Drákulovi. Nádhernou architekturou uchvacuje novorenesanční hrad Peles, který leží v údolí řeky Prahova na středověké trase, jež spojuje Transylvánii a Valašsko.

V centru horské scenerie

Hrad Peleš stojí nedaleko horského střediska Sinaia, přibližně v třetině železniční trati mezi Brašovem a Bukureští. Dojedete k němu autem i vlakem. Z hlavního města Rumunska je to k hradu asi 120 kilometrů. Není divu, že si rumunský král Karel I. (1839-1914) zvolil pro své nové letní sídlo právě místo, kde jsou krásné horské scenerie. Komu by se nelíbilo dívat se do svěží přírody a dýchat čerstvý vzduch. Hrad Peleš byl budován v letech 1875 až 1883.

Hrad Peleš. Foto: Pixabay

Původně měl být kopiemi jiných západoevropských paláců, ale nakonec vyhrál návrh německého architekta Johannnesa Schultze. Jeho projekt kombinoval honosný alpský hrad, italskou eleganci a německou estetiku s novorenesančními a novorokokovými prvky. Pozdější úpravy hradu provedl v letech 1890 až 1914  český architekt Karel Zdeněk Líman, jenž pracoval pro rumunský královský dvůr. Je autorem například hlavní centrální věže vysoké 66 metrů nebo Síně cti s dřevěnými vyřezávanými zdmi a alabastrovými sochami.

Co všechno na hradě uvidíte

Hrad Peleš je veřejnosti otevřen od poloviny dubna do konce října, a to od úterý do neděle. V pondělí je tradičně zavírací den. Za dospělého zaplatíte za základní prohlídku 50 lei (asi 250 Kč), za děti a studenty 12,5 lei (asi 63 Kč), ze důchodce 25 lei (asi 125 Kč). Mezi nejpozoruhodnější pokoje patří Síň cti, Císařské apartmá ve stylu císařovny Marie Terezie, Velká zbrojnice s 1 600 zbraněmi, Malá zbrojnice s orientálními zbraněmi, Florentský pokoj s mramorovým krbem, Maurský salon s mramorovou fontánou nebo Turecký salon. V zajímavým sbírkám na hradě Peleš patří kolekce nejrůznějších hodin, skla (i českého křišťálu) nebo stříbrných předmětů.

Zdroj: https://en.peles.ro/; https://en.wikipedia.org/wiki/Pele%C8%99_Castle

Hrad Peleš. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.