Zpozdil se váš pohled z cest? Česká pošta má problémy – odškodnění po ní žádají tisíce zaměstnanců

Česká pošta a její problémy: Pokud pohled, který jste posílali o prázdninách, do cílové destinace jednoduše nedorazil, pravděpodobně vás to přiměje zanadávat si snad už po sté „na tu českou poštu.“ Ovšem na tento moloch se řítí mnohem vážnější problém, než je pár nedoručených pohledů.

Za vše „může“ Iniciativa Rovná mzda. A o co vlastně v celé kauze jde a proč dění věnovat pozornost?

Spravedlivé odměňování pro zaměstnance

Také máte dojem, že váš šéf nerozděluje platy spravedlivě? Na České poště řeší totéž – po léta jí totiž tiše procházelo to, že pražští zaměstnanci měli podstatně vyšší mzdy než ti z ostatních regionů. Na tuto nerovnost poprvé poukázal olomoucký řidič Petr Hradil, který měl přibližně o 3500 Kč nižší mzdu než řidiči v Praze.

Nelíbilo se mu to a rozhodl se žádat o spravedlnost. Soudy všech instancí, včetně Ústavního soudu ČR, mu daly za pravdu – pošta porušila a doposud porušuje ustanovení zákoníku práce. Ano, protože tato mzdová politika ČP stále trvá. To jí nyní může vyjít draho, nároky tisíců poškozených zaměstnanců pravděpodobně dosahují miliard korun.

Foto: Pixabay

Panují obavy, počet může být ještě vyšší

Prozatím se k Iniciativě Rovná Mzda zapojilo opravdu velké množství zaměstnanců pošty, ovšem vypadá to, že rozhodně nepůjde o konečná čísla. Některé z poškozených totiž sužují obavy, že jim vedení pošty jejich následující působení na pracovišti znepříjemní, a proto s podáním žaloby váhají.

K tomu však Právník Mgr. Matej Komora, který stojí v čele Iniciativy, říká: „Z četných diskuzí s klienty doposud zaměstnanými u České pošty je patrný strach z případných opatření, která by mohla nastat, jakmile se začnou domáhat svého práva, resp. svých peněz. Klientům zdůrazňujeme, že jakákoliv šikanózní jednání vůči zaměstnanci by bylo pouze dalším protiprávním jednáním, čehož si je Česká pošta určitě plně vědoma. Navíc se k Rovné mzdě přidalo a stále se přidává už tolik pošťáků, že by Pošta musela za chvíli zasahovat proti skoro každému svému regionálnímu zaměstnanci.“

Jaké jsou vaše zkušenosti s fungováním České pošty?

Zdroj: Obrovský problém pro Českou poštu – víc jak tisíc zaměstnanců se hlásí o odškodnění | Protext – PR služby ČTK, Rovná mzda – Uplatněte svůj nárok na stejnou mzdu (rovnamzda.cz)

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.