Zákaz červeného masa pro děti v Dánsku: Přinejmenším kontroverzní návrh

Hovězí steak

Červené maso je součástí jídelníčku většiny z nás. Samozřejmě se najdou skupiny lidí kategoricky odmítající tuto potravinu. Zakazovat ji ale plošně? Poměrně zajímavý tah? Už k němu ale došlo. Stalo se tak v Dánsku. Tady se o to snaží strana místních zelených. Konkrétně se jedná o seskupení Alternativa. Právě tato strana se chce zasadit o zákaz konzumace pokrmů, jejichž součástí je červené maso, ve školách i mateřských školách nacházejících se v Kodani. Je to začátek nového trendu, nebo skok do neznáma?

Masivní dopad na klima planety

Zástupkyně dánské strany zelených Franciska Rosenkilde hovoří o tom, že červené maso má maximálně negativní dopad na klima. Jestliže ho člověk konzumuje v domácím prostředí, je to jeho věc, nicméně zastupitelé Kodaně by měli dbát na to, aby bylo toto maso vyřazeno z jídelníčků zařízení připravujících pokrmy pro obecní instituce. Plán je to přinejmenším ambiciózní.

Skot

Jaká by byla praxe?

Vcelku jednoduchá. Ve školských zařízeních včetně mateřských škol by se přestaly připravovat pokrmy, jejichž součástí je hovězí a jehněčí maso. Lidé by i na základě tohoto faktu měli změnit své dosavadní stravovací návyky. Červené maso prý tvoří celkem 3 % komplexních nákupů potravin v celé Kodani. Jinak jde ale o 45 % všech emisí CO2 ze všech potravin.

Dánsko

Klima je důležitější než právo individuality

Podle dánské političky jsme sice svobodní a můžeme si koupit všechno, co chceme. Nicméně právo jednotlivce ke konzumaci hovězího už by měli převzít politici. Vždyť ve hře je klima! My se můžeme pouze ptát, co bude dál… Budeme muset přestat létat letadlem? Nebudeme už chovat domácí mazlíčky? Je jen velmi těžko předvídatelné, kam až se můžeme dostat. Otázkou také zůstává, jestli vůbec této dánské speciality opravdu projde.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.