Zámek Hluboká

Zámek Hluboká nad Vltavou a medaile Schwarzenberků

Nebýt tohoto šlechtického rodu, měli bychom v Čechách nejméně o jeden pohádkový zámek méně. A to by byla rozhodně škoda, protože zámek Hluboká nad Vltavou patří k tomu nejkrásnějšímu, co už nás najdete.

A může za to 19. století, během něhož došlo jeho neogotické přestavbě, inspirované díly v zahraničí. Kousek windsorské Anglie – tak se mu u nás říká. A je to rozhodně pravda. V rámci romantických úprav totiž zámek doplnil i půvabný krajinářský park, dodávající celému místu docela jiný vzhled.

Hluboká nad Vltavou

Zdroj obrázku: Pixabay.com

140 místností a 11 věží, které vám vezmou dech

Při prohlídce si můžete zvolit z několika typů okruhů, přičemž ten nejnovější vznikl teprve v roce 2017. Nabízí prohlídku Hostinských pokojů, kde najdete mimo jiné i úchvatnou sbírku stříbrných předmětů. A to včetně nádob ze zlata a stříbra, do nichž si nechali Schwarzenberkové zlatnicky zasadit všechny medaile, které s úspěchem získávaly na hospodářských soutěžích. Ale těšit se můžete i na sbírky gobelínů nebo porcelánu.

Unikátní zachovalé interiéry

Největší lákadlem prohlídky jsou však určitě umně vyvedené reprezentační sály, jež vám nabídnou jedinečné a dobře zachovalé vyřezávané obložením stěn a kazetové stropy. Ty doplňují i křišťálové lustry a dobový nábytek.

A určitě zamiřte i do jízdárny. A to za uměním. Alšova jihočeská galerie totiž do expozice jihočeské gotiky a holandských mistrů zapůjčila to nejlepší, co je u nás v tomto ohledu k vidění. Přístupná je také jedna z věží zámku nebo třeba zámecká kuchyně, v níž se dochovalo množství původního vybavení z přelomu 19. a 20. století. Zámek Hluboká nad Vltavou tohoto zkrátka nabízí hodně a byla by určitě škoda se sem alespoň jednou nepodívat. A to tím spíš, že se tu pravidelně pořádají nejrůznější kulturní akce – například rytířské turnaje nebo speciální prohlídky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *