Zámek Velké Losiny láká na netradiční vánoční prohlídky

Vánoční čas se velmi rychle přikrádá. Za sebou máme už čtvrtou adventní neděli a před sebou Štědrý večer. Děti se konečně dočkají dárků a přestanou se ptát, kdy už konečně přijde ten Ježíšek. Čekají nás rodinné návštěvy a bohaté hodování. Volné dny ale lze strávit i jinak než pojídáním cukroví a sledováním televizních pohádek. Co takhle vyrazit na vánoční prohlídku zámku Velké Losiny?

Zámek významného moravského rodu Žerotínů

Pozdně renesanční zámek ve Velkých Losinách byl postaven na místě původní středověké vodní tvrze ze 14. století, jež měla již svá nejlepší léta za sebou. O jeho stavbu se zasloužil Jan mladší ze Žerotína, který také nechal postavit ruční papírnu a lázně ve Velkých Losinách. Žerotínové byli protestanti a po Bílé hoře přišli o tři čtvrtiny svého majetku. Na svém losinském panství však zůstali, a to až do začátku 19. století, kdy se dostali do finančních potíží, takže zámek prodali Lichtenštejnům, kteří na sklonku století zpřístupnili část zámku veřejnosti. Tehdejší prohlídková trasa představovala průřez historií zámku, důraz byl přitom kladen na původnost interiérů a vybavení z období 17. až 19. století.

V roce 1945 získal zámek na základě Benešových dekretů československý stát. Interiéry a exteriéry zámku Velké Losiny přilákaly také filmaře. Točily se tu například filmy Kladivo na čarodějnice (1969), Putování J. A. Komenského (1982), O králi Ječmínkovi (2003), Bathory (2007), Ukradené srdce (2016).

Vysoký a nízký zámek Velké Losiny. Foto autor: SchiDD; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schloss-Velke-Losiny-5.jpg

Vánoce na zámku

Ve dnech 28. až 30. prosince 2022 se lze zúčastnit netradičních prohlídek zámku, jehož interiér je vánočně vyzdoben. Prohlídky se konají v čase od 10:00 do 14:00 hodin. Dospělí zaplatí za vstupné 300 korun, senioři a studenti 240 korun a děti 120 korun. Ke každé platné vstupence dostane její majitel dárek zdarma. Během vánoční prohlídky na zámku Velké Losiny se dozvíte zajímavosti o adventních zvycích a tradicích, o historii vánočních stromků a betlémů a o tom, jak vypadala štědrovečerní  tabule.

Zdroj: https://www.zamek-velkelosiny.cz/cs/akce/89416-vanoce-na-zamku; https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A9_Losiny_(z%C3%A1mek)

Zámek Velké Losiny. Náhledové foto autor: Bjalek Michal; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_Velk%C3%A9_Losiny,_Velk%C3%A9_Losiny_268.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.